26 Ağustos 2017 04:33

Önce ücretsiz dediler, sonra tarife belirlediler!

İzmir’de öğrenci velilerine okulların ücretsiz olacağı söylenmesine rağmen, okul açılmaya yakın ücret istendi. Veliler şaşkın.

Önce ücretsiz dediler, sonra tarife belirlediler!

Paylaş

Emine UYAR
Turan KARA
İzmir

Cumhurbaşkanlığının genelgesine dayanarak gerekli hiç bir altyapı çalışması yapılmadan okul öncesi eğitimi zorunlu ve ücretsiz yapma girişimi sonuçsuz kaldı. İzmir’de öğrenci velilerine okulların ücretsiz olacağı söylenmesine rağmen, okul açılmaya yakın ücret istendi. Veliler durum karşısında şaşkın. 

Temmuz ayında İzmir Valiliğince toplanan İl Ücret Tespit Komisyonu, 2017-2018 eğitim ve öğretim yılında 54 ay ve üzeri çocukların okul öncesi eğitimlerinin, yarım gün olmak üzere zorunlu ve ücretsiz olacağını belirterek kararın okullarda uygulanmasını istemişti.  Bu çerçevede ağustos ayı başında okullarda listeler asılarak ana sınıfı öğrencilerinden ücret alınmadan kayıtlar yapılmıştı. Bugünlerde ise kayıt yaptıran velilerden kayıt parası istenmeye başlandı. Kayıt parası vermek istemeyen velilere ise “Yönetmelik gereği okul öncesi eğitim zorunlu değil” denilerek çocuğun okulla ilişiğinin kesilebileceği, kesilmemesi için 500 lira kayıt parası yatırması gerektiği söyleniyor. 

‘ZORUNLU DEDİLER AMA ÖDENEK GÖNDERMEDİLER’

Menemen’de bir okul yöneticisi yaşanan bu durumu, “Valilik hiç bir alt yapı çalışması yapmadan talimat göndererek kayıt ücreti alınmamasını söyledi. Ancak okul öncesi eğitimin birçok zorunlu gideri var. Örneğin hizmetli parası yıllık 80-100 bin lira civarı para tutuyor. Bizlere gönderdiği temel ihtiyaç listesi için hiç bir bütçe ödeneği göndermediği için biz bunu karşılayamadık. Valilik aldığı kararı değiştirerek yeni bir karar gönderdi ve ücret tarifesi belirledi. Velilerden istenilen para bu çerçevede” diye açıklama yaptı.

Veliler ise kreş fiyatlarının el yaktığını ifade ederek, devlet okulunun paralı olmasını doğru bulmadıklarını belirtiyor. Gazetemize konuşan bir veli, “Okul yönetimi para olmazsa çocuğun eğitim olanaklarının yeterli olmayacağını söylüyor. Üstelik ana sınıfı eğitiminin zorunlu olmadığını, bu yüzden de ilişiğinin kesilebileceğini söylüyorlar. Velilere ‘Çocuğunuz pis bir okulda okumak zorunda kalır’ denilerek vicdani bir yük bindiriyorlar. Veliler vicdan, cüzdan ve güvenlik kaygıları ile çocukları arasında kalıyor. Valilik büyük sorumsuzluk yapmış, bunu da okul yöneticilerine yüklüyor” ifadelerini kullandı.

TAVAN ÜCRETLERİ ESAS ALIYORLAR 

İzmir Valiliğinin 4 Ağustos 2017 tarihinde yaptığı toplantıda, okul öncesi eğitim kurumlarında 2017-2018 eğitim-öğretim yılında 54-66 aylık çocuklar dahil olmak üzere ana sınıflarından yarım gün için alınacak ücret aylık 0 ile 50 lira arasında belirlendi. Okul müdürleri ise velilerden tavan fiyatı esas alıp yıllık 500 lira istiyor. Geçen yıl istenen rakam 400 liraydı. Bağımsız anaokullarından ve mesleki teknik ve Anadolu meslek lisesi Bünyesindeki uygulama sınıflarından alınacak yarım gün için aylık ücret ise 0-160 lira arası belirlendi. 

ÖNCEKİ HABER

Londra ve Brüksel'de polis ve askerlere palalı saldırı

SONRAKİ HABER

Ekrem İmamoğlu, muhtarlarla bir araya geldi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa