25 Ağustos 2017 21:57

Türkiye’nin gözü kulağı Çanakkale’de

CHP’nin düzenlediği Adalet Kurultayı için son hazırlıklar yapılırken kurultay için misafirler gelmeye başladı.

Türkiye’nin gözü kulağı Çanakkale’de

Paylaş

Seçkin SAĞLAM
Eren AŞNAZ
Çanakkale

CHP’nin düzenlediği Adalet Kurultayı için misafirler gelmeye başladı. Gelibolu Tarihi Yarımadası Kocadere Kamp Alanı’nda gerçekleştirilecek olan Kurultay için gece boyunca son hazırlıklar devam etti. 

Sabah başlayacak Adalet Kurultayı için ülkenin birçok yerinden misafirler kurultay alanına gelmeye başladı. Gelibolu Tarihi Yarımadası Kocadere Köyü’nde gerçekleştirilecek Kurultay’a günde 15-20 bin kişinin katılması beleniyor. Kurultay alanında yaklaşık 2 bin görevli gece boyu son hazırlıkları gerçekleştirirken, aynı zamanda Eceabat’tan alana giden yolda jandarma ekipleri tarafından geniş güvenlik önlemleri alınmış durumda. Birçok noktada duran jandarma görevlileri gelen araçları arayarak bir yandan da GBT kontrolü yapıyor. Hatay’dan İstanbul Şişli’ye kadar birçok CHP’li belediyenin lojistik destek verdiği kamp alanında yerli ve yabancı basın mensupları da yerlerini almaya başladı.   

Adalet Kurultayı sabah (26 Ağustos) CHP Genel Başkanı Kemal Kılçdaroğlu’nun Şehitlik Abidesini ziyareti ile başlayacak. Kılıçdaroğlu, ziyaretin ardından kamp alanında Kurultay açılış konuşmasını gerçekleştirecek.  4 gün sürecek Kurultay’da her alanda adalet talebi paneller ile gündeme getirilecek. 

Türkiye’nin sıcak gündemi olan Adalet’in tartışılacağı 4 günlük kurultay süresi içinde gerçekleşecek 70 çalıştayda konusunda uzman 700 kişi konuşacak.  10 binin üzerinde katılımın beklendiği kurultay için 7 bin kişilik konaklama alanı hazır hale getirildi. Kurultayın Çanakkale savaşlarının yaşandığı bölgede yapılacak olması ilgiyi daha da artırdı.

70 ÇALIŞTAY 700 KONUŞMACI

Genel Başkanın konuşmasının ardından oturum ve paneller başlayacak. Paneller "yaşamda adalet, eğitimde adalet, inançta adalet, medyada adalet, seçimde adalet, geçimde adalet, mahkemede adalet ve devlette adalet" olmak üzere 8 ana başlıkta gerçekleşecek. Bu panellerle eş zamanlı olarak, alt başlıklarda düzenlenecek 70 çalıştayda, konusunda uzman 700 kişi konuşacak. Daha fazla katılımcının yaşadığı adaletsizlikleri paylaşabilmesi için kurultayın yapılacağı alanda ayrıca "adalet kutusu" kurulacak. Dört günlük kurultay sürecinde ayrıca sergiler açılacak, "Hafıza Sokağı" ve "Adalet Anıtı" oluşturulacak. 10 binin üzerinde katılımın beklendiği adalet kurultayı için 7 bin kişilik konaklama alanı ise hazır hale getirildi. Kamp alanında Atatürk posteri, Türk Bayrağı ile ‘ADALET’ yazılı pankart ve dövizler dışında herhangi bir partinin, kurumun veya grubun bayrak, flama veya dövizinin açılmasına izin verilmeyecek. Kurultayın sloganı da Adalet yürüyüşünde olduğu gibi ‘Hak, Hukuk, Adalet’ olacak.

KURULTAY’DA İLK GÜN

Gelibolu Yarımadası’ndaki Kocadere Kamp Alanı’ndaki Adalet kurultayının ilk gün panelini Turgut Kazan yönetecek. ‘Mahkemede Adalet’ konulu ilk gün panelinin konuşmacıları ise, Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu, avukat Celal Ülgen, Mustafa Karadağ ve Yargıçlar Sendikası Başkanı Mehmet Ali Kulat.

İlk günün ikinci panelinin başlığı ise ‘Yaşamda Adalet’. Rıza Türmen’in yöneteceği panelde yer alacak isimler ise yazar Levent Gültekin, AKUT Onursal Başkanı Nasuh Mahruki, Türk Boyları Konfederasyonu Başkanı Durhasan Koca ve Prof. Dr. Sencer İmer olacak.

KURULTAYDA İKİNCİ GÜN

Büyük Taarruz’un yıldönümünden bir gün sonraya denk gelen kurultayın ikinci gününde, saat 06.00’da 57. Alay yürüyüş yolundan Conkbayırı’na yaklaşık dört kilometre yürünecek. İkinci günün ilk paneli ise ‘Seçimde Adalet.’ Mehmet Hamidi Yakupoğlu’nun yöneteceği panelde, TESAV Başkanı Erol Tuncer, Prof. Dr. Fethi Açıkel, Prof. Dr. Ersin Kalaycıoğlu ve Oy ve Ötesi’nden Melek Demir konuşacak.

‘İnançta Adalet’ başlıklı ikinci panelde ise AKP kurucularından Fatma Bostancı Ünsal, kayyım atanan Mazlum-Der’in eski başkanı Faruk Ünsal, yazarlar Tayfun Atay ve İhsan Eliaçık’la birlikte, Alevi dernekleri temsilcileri konuşacak.

KURULTAYDA ÜÇÜNCÜ GÜN

Kurultayın üçüncü gününde ‘Geçimde Adalet ‘ ve ‘Eğitimde Adalet ‘ panelleri gerçekleşecek. Zekeriye Temizel’in yöneteceği ‘Geçimde Adalet’ paneline Prof.Dr. Korkut Boratav, Abdüllatif Şener, Nesrin Nas, Faik Öztrak, Prof.Dr.İbrahim Halil Sugözü, Prof.Dr. Mete Gündoğan konuşmacı olarak katılacak. Öğleden sonra yapılacak ‘Eğitimde Adalet’ panelini ise Prof.Dr. Sencer Ayata yönetecek. Konuşmacılar ise, Prof.Dr. Necla Kurul, Batuhan Aydagül, Orhan Bursalı, Mümin Ceyhan.

KURULTAYDA DÖRDÜNCÜ GÜN

Son günde ise ‘Devlette ve Medyada Adalet ‘ panelleri yapılacak. İlhan Kesici’nin yöneteceği ‘Devlette Adalet’ paneline Ertuğrul Yalçınbayır, Yüksel Yalova, Levent Tüzel, Gürcan Dağdaş, Abdülbaki Erdoğmuş konuşmacı olarak katılacak.

Öğleden sonra gazeteci Oktay Ekşi’nin yöneteceği ‘Medyada Adalet’ panelinde ise Yeniçağ yazarı Ahmet Takan, Prof. Dr. Doğan Tılıç, Milli Gazete’den Mustafa Kurdaş ve Cumhuriyet çizeri Musa Kart konuşacak.
 

ÖNCEKİ HABER

İzmit'te bayram trafiği yoğunluğu geç saatlere kadar sürdü

SONRAKİ HABER

Celal Şengör: Elin dangalağına organ verip onu yaşatmanın anlamı yok

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa