25 Ağustos 2017 21:04

Side'de Athena ve Apollon tapınakları restore edilecek

Side turizm bölgesinde olan MS 2’nci yüzyılda yapılan Athena ve Apollon tapınaklarında restorasyon çalışması yapılacak.

Side'de Athena ve Apollon tapınakları restore edilecek

Paylaş

Antalya Rölöve ve Anıtlar Müdürü Cemil Karabayram, Side turizm bölgesinde MS 2’nci yüzyılda yapılan Athena ve Apollon tapınaklarında restorasyon çalışması yapacaklarını açıkladı. Side antik kentinde gazetecilere açıklama yapan Karabayram, çalışmalara Kurban Bayramı’nda sonra Side Kazı Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Sabri Alanyalı başkanlığında başlanacağını belirtti. Karabayram, uygulama çalışmaları için 3 milyon TL bütçe ayrıldığını, restorasyonun ise 2019 yılında tamamlanacağını kaydetti.

PROJE 2011’DE HAZIRLANDI

Side’nin tarihsel ve arkeolojik varlığı ve korunmuşluk oranıyla günümüze en iyi şekilde gelen bölgelerden olduğunu anlatan Cemil Karabayram, tapınaklar bölgesinde yapılacak uygulama çalışmaları için 2011 yılında proje hazırlandığını hatırlattı. 

Bu projenin etap etap uygulandığını  kaydeden Cemil Karabayram şunları söyledi: “Çalışmanın içeriğinde, 1947 yılında başlayan kazılarda bulunan tapınağın taşları tek tek numaralandırıldı. Restorasyon ve koruma projeleri doğrultusunda bunları birleştirip tapınağı ayağa kaldıracağız. Şunu çok açık ve net söyleyelim, kesinlikle yeni bir malzeme yok, kesinlikle eklenti malzemesi söz konusu değil. Sadece bunların birleşmesini sağlayacak harç bağlayıcı olarak kullanılabilecek. Bütün taş bloklar özenle Sayın Prof. Dr. Hüseyin Alanyalı başkanlığında tek tek seçildi.Numara verilerek ayrıldı. Şu anda bu disiplinize edilmiş, sıralanmış ve numara verilmiş malzemeler vinç yardımıyla yerlerine getirilecek. Yeni bir malzeme kullanılsa bile tamamlama ve bütünlemeye girmeden, dönemlere ayrılarak, o dönemlerde belli renk dokusu verilerek yeniden bütünleşmiş bir çalışma olacaktır.” (Antalya/DHA)

ÖNCEKİ HABER

Duhok’da açılış ‘Zer’le yapılacak

SONRAKİ HABER

BKS Akademi; “Aydınlanma mücadelesinde sınıftan yana taraf olmaya”

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa