25 Ağustos 2017 19:47

Finlandiya’da bıçaklı saldırıda öldürülenler anıldı

Finlandiya’nın Åbo kentindeki bıçaklı saldırıda ölen iki kadını anmak ve saldırıyı kınamak için sosyal medya üzerinden anlaşarak gösteri düzenlendi.

Finlandiya’da bıçaklı saldırıda öldürülenler anıldı

Paylaş

Geçtiğimiz Cuma günü Finlandiya’nın Åbo yerleşim biriminde gerçekleşen bıçaklı saldırıda yaşamını yitiren iki kadını anmak ve saldırıyı kınamak için sosyal medya üzerinden anlaşarak bir araya gelenler gösteri düzenlendi.

Saldırıdan tam bir hafta sonra saldırının gerçekleştiği Salutorget Meydanı’nda gerçekleşen gösteriye katılan 20 civarında müzisyen, şarkılar söyledi ve İncilden bölümler okudu.

Gösterinin düzenlenmesine önderlik eden ve meydanda çello çalan Müzisyen Pauliina Haustein, “Cuma gününün büyük trajedisi hepimizi ve toplumdaki havayı derinden etkiledi. Biz, trajedi ve kötülüğün Salutorget Meydanı’nda son sözü söylemesini istemiyoruz” dedi.

KENDİNİ SAVUNMA KURSLARINA YOĞUN İLGİ

İki kadının yaşamını yitirdiği ve 8 kişinin yaralandığı bıçaklı saldırıdan sonra Åbo’da kendini savunma kurslarında katılanların sayısında artış görüldü. Defendo Turku adlı şirketin güvenlik uzmanı Antti Nurmi, sadece bir kaç gün içinde 30 kişinin kurslara katılmak için müracaat ettiğini ve bunlardan yüzde 90’ının kadın olduğunu söyledi.

IRKÇILAR GÖSTERİ YAPACAK

Åbo’da yaşamını yitirenleri anmak için büyük bir gösteri yapılması planlanırken ırkçı ve yabancı düşmanı grupların da göçmenlere yönelik tehditleri arttırdıkları gözleniyor. Polis, Helsinki’deki sığınmacı kampları ve saldırıyı gerçekleştiren 18 yaşındaki Faslının kaldığı Åbo’nun dışındaki Pansio’deki sığınmacı kampı çevresindeki güvenlik önlemlerini artırdı.

Irkçı ve yabancı düşmanı gruplar, Cumartesi günü Helsinki’de bir gösteri yapacak. Facebook aracılığıyla örgütlenen gösteriye yaklaşık bin kişi katılacağını bildirirken gösteriyi örgütleyenler, terörle ilişkisi olanların ve kağıtsızların sınır dışı edilmesini, sınırlardaki kontrollerin arttırılmasını ve hükümetin istifa etmesini istiyor.

Irkçılık karşıtları da aynı saatlerde ve aynı meydanda “Dayanışmacı bir Helsinki-Birlikte faşizme ve köktencliğe karşı” parolasıyla karşı gösteri düzenleyeceklerini açıkladı. 

GÖÇMENLERE YAKLAŞIMDA DEĞİŞİM OLDU

Åbo’da gerçekleşen saldırıdan sonra yapılan bir kamuoyu araştırması Finlandiyalıların göçmenlere yaklaşımında değişiklik olduğunu gösteriyor. Ankete katılanların % 58’i Finlandiya’nın daha katı bir iltica politikasını uygulamasını isterken daha insancıl bir politikayı savunanların oranı %33.

Nisan ayında Yle adlı medya kuruluşunun yaptığı araştırmalar halkın % 50’sinin daha insancıl % 40’nın da daha katı bir sığınmacı politikası izlenmesinden yana olduğunu göstermişti. (DIŞ HABERLER) 
 

ÖNCEKİ HABER

İstanbul Emniyeti Müdürlüğü'nde il içi atamalar belli oldu 

SONRAKİ HABER

HDP, vekillerin polislerce darbedilmesi üzerine yargıyı göreve çağırdı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa