25 Ağustos 2017 14:58

Kapıkule'de Avrupa’da yaşayanların dönüş kuyruğu

Yaz tatillerini Türkiye’de geçirip yaşadıkları ülkelere dönen Türkiyeliler, sınır kapılarında yoğunluğu arttırdı.

Kapıkule'de Avrupa’da yaşayanların dönüş kuyruğu

Paylaş

Yaz tatillerini Türkiye’de geçirip yaşadıkları ülkelere dönen Türkiyeliler, sınır kapılarında yoğunluğu arttırdı. Karayoluyla Kapıkule Sınır Kapısı'ndan çıkış yapacak araçlar gümrük dışına taşıp çift şerit halinde yaklaşık 7 kilometre kuyruk oluşturdu. Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü verilerine göre, son 5 günde Kapıkule'den 17 bin 106 araçla toplam 83 bin 258 yolcu çıkış yaparken, saatlerce bekleyen Türkiyeliler, kuyruklara tepki gösterdi.

Avrupa’da yaşayan Türkiyeliler, geçirdikleri yaz tatillerinin ardından yaşadıkları ülkelere dönüşlerini sürdürürken, sınır kapılarında da araç yoğunluğu arttı. Karayoluyla Kapıkule Sınır Kapısı’nı tercih edenler gümrük sahasını tamamen doldururken, dışarı taşan ve çift sıra halinde uzayan araçlar yaklaşık 7 kilometre kuyruk oluşturdu. Yurt dışına çıkmayacak olup Kapıkule'ye gidecek araçlar için karşı yolun bir şeridi ters yöne açılırken, saatlerdir kuyrukta beklediklerini ifade eden Avrupa’da yaşayan Türkiyeliler, ihtiyaçlarını karşılayacak tesislerin olmadığını söyleyerek uzayan kuyruklara isyan etti.

'40 YILDIR GELİYORUM, HER SENE KUYRUK VAR'

Fransa'da yaşayan Adil Karabey, 40 yıldır otomobille memleketi Yozgat'a geldiğini ve her seferinde kuyruklarda perişan olduklarını söyledi. Karabey, "Her yıl aynı sorunları yaşıyoruz, buna bir çare bulmaları gerekiyor. Sabah 5'ten bu yana kuyrukta bekliyoruz. Ailemiz yanımızda perişan olduk. Bulgaristan tek kapıdan alıyor, bizde burada saatlerde kuyrukta beklemek zorunda kalıyoruz. Yozgat'tan geliyorum daha Fransa'ya gideceğim. Benim iki günlük yolum daha var. Her seçimde Avrupa turu yapıyorlar, oy istiyorlar ondan sonra vatandaşını düşünen yok. İşleri bittiğinde halk sokaklarda rezil oluyor. Ben 40 yıldır Fransa'dayım her sene bu problemi yaşıyoruz. Her sene Bulgaristan'a geçemiyoruz" dedi.

'AB KUYRUKLARA ÇÖZÜM BULMALI'

Rasim Karaduman ise asıl sorunun Bulgaristan gümrüklerinde olduğunu belirterek, "Ben Avrupa Birliği ülkesi üyesiyim, Alman vatandaşıyım. Buradaki tek sorun Türk gümrükleri değil. Bulgaristan gümrüğü tek perondan alıyor. Bu Avrupa Birliği sorunu, bunu onlar çözmek zorunda. Her sene geldiğimizde Bulgaristan'a geçebilmek için saatlerde kuyruklarda beklemek zorunda kalıyoruz" şeklinde konuştu. 

Almanya'da oturan Yurdal Gezer ise sabah saatlerinde kuyruğa girmesine rağmen henüz gümrüğe bile ulaşamadığından yakınarak, "Bizi Türkiye'ye çağırıyorlar. Bu kuyruklara çözüm bulmadan olmaz, biz üç beş kuruş biriktirip Türkiye'ye geliyoruz. Kuyruklar haksızlık. Gümrük memurları çay içmesin, sigara içmesin ya" dedi.

Yurt dışına çıkanlar Kapıkule Sınır Kapısı'nın yanı sıra Hamzabeyli ve Yunanistan'a açılan Pazarkule Sınır Kapısı'nda da kuyruklara neden oldu. Pazarkule'de gümrük sahası dışında 3 kilometre kuyruk oluştu Hamzabeyli Sınır Kapısı'nda ise yaklaşık 4 kilometre araç kuyruğu oluştu.

5 GÜNDE 83 BİN YOLCU ÇIKIŞ YAPTI

Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü verilerine göre son 5 günde sadece Bulgaristan'a açılan Kapıkule Sınır Kapısı'ndan 17 bin 106 araçla 83 bin 258 yolcunun çıkış işlemi yapıldı. Bulgaristan'a açılan diğer sınır kapısı olan Hamzabeyli de 4 bin 657 araçla 19 bin 407 yolcu, Yunanistan'a açılan İpsala Sınır Kapısı'nda 8 bin 729 araçla 28 bin 212 kişinin, Pazarkule Sınır Kapısı'nda ise 2 bin 828 araçla 14 bin 563 kişinin çıkış işlemleri yapıldı.

EDİRNE BELEDİYESİ VE KIZILAY KUMANYA DAĞITTI

Edirne Valiliği AFAD koordinesiyle Türk Kızılay'ı Kuzey Marmara Bölge Afet Yönetimi Müdürlüğü ile Edirne Belediye Başkanlığı tarafından Kapıkule Sınır Kapısı'nda kuyrukta bekleyenlere kumanya dağıtıldı. Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Ertuğrul Tanrıkulu, kuyruktaki araçlara kumanya dağıtarak ihtiyaçları olup olmadığını sorp, "Bu durumun uluslara arası anlaşmalarla çözülmesi lazım. Edirne Belediye Başkanlığı olarak onların su ve kumanya ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyoruz. Bugün hazırladığımız 3 bin adet kumanyayı dağıtıyoruz ve onlara lojistik destek vermeye çalışıyoruz. Amacımız burada ki gurbetçileri bir parça rahatlatmak. Arkadaşlarımız kumanya dağıtıyor, su ihtiyaçlarını karşılıyor. Tuvalet ihtiyaçları için de seyyar tuvaletler koyuyoruz. Edirne Belediyesi’nin imkanları dahilinde onlara yardımcı olmaya çalışıyoruz" dedi. (DHA)
 

ÖNCEKİ HABER

Ağaçta mahsur kalan yavru kedi iner inmez annesine koştu

SONRAKİ HABER

Kadroya alınmayan yaklaşık 250 işçi, 10 gün içinde işsiz kalacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa