25 Ağustos 2017 13:00

Yarkadaş: TRT bir katrilyon parayı hangi şirketlere ödedi?

CHP’li Barış Yarkadaş’ın 'TRT bir katrilyonu kime ödedi?' sorusuna 'Bu ticari sırdır açıklayamayız' cevabı geldi. 

Yarkadaş: TRT bir katrilyon parayı hangi şirketlere ödedi?

Paylaş

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, TRT’nin son bir buçuk yılda, bir katrilyon ödediği dış yapım hizmeti alınan şirketlerin listesini öğrenmek istedi. Yarkadaş’ın “TRT bir katrilyonu kime ödedi?” sorusuna “Bu ticari sırdır açıklayamayız” cevabı geldi. 

Gelen cevap metnini paylaşan Yarkadaş, “Bunun adı halka saygısızlıktır. Vergimin nereye harcandığını öğrenmek istiyorum. TRT, bunu engelliyor. Kime ne için ve ne kadar para ödediğini açıklayamıyor” dedi.

Yedi bin kadrolu, üç bin de sözleşmeli personeli olan bir kurumun, her gün ortalama iki milyon TL’yi dış yapım adı altında yandaş şirketlere dağıttığını söyleyen Yarkadaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “TRT, iktidarın hem borazanı hem de çiftliği haline gelmiş. Nuriye ve Semih’in açlık grevini itibarsızlaştırmaya çalışan ve yalan haber yapan TRT, her gün iki milyon TL’yi çöpe atıyor. Resmi kaynaklardan edindiğim bilgiye göre, son bir buçuk yılda, dış yapımlara bir katrilyon ödemişler. Ancak bu parayı kime ve neden ödediklerini açıklayamıyor, ticari sır gerekçesinin arkasına sığınıyorlar.”

‘500 GÜNDE 1 KATRİLYON HARCADILAR’

Açıkladığı rakamların TRT’den gelen resmi belgelerde yazdığını belirten Yarkadaş, 

“Bilgi Edinme Kanunu yoluyla öğrendiğimize göre, TRT 2016’da 350, 2017’nin ilk altı ayında ise 143 programı dışarıya yaptırmış. Ve bu programlara bir katrilyon ödemiş! Peki; on bin personeli olan bir kurum, nasıl olur da böyle bir bütçe kullanır? O kurumda çalışan yedi bin kadrolu, üç bin sözleşmeli personel ne iş yapar?” diye sordu. 

On bin personele ve her türlü teknik donanıma sahip bir kurumun bir buçuk yılda dış yapımlara bir katrilyon ödemesinin mantıklı hiçbir yanının olmadığını belirten Yarkadaş, “Belli ki; TRT’yi yandaşları besleme ve doyurma merkezi olarak kullanıyorlar. Parayı alan AKP’nin borazanına dönüşüyor” dedi. 

TRT’nin har vurup harman savurduğu bütçenin, Türkiye’nin kara deliklerinden biri haline dönüştüğünü belirten Yarkadaş, “Memura verilen yüzde üç zammı bütçeye yük olarak gören zihniyet, yandaşa bir katrilyon dağıtıyor” ifadesini kullandı.

‘PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ’

TRT’nin kendisine “Yapılan işlere ne kadar ödendiğini açıklarsak, ticari avantajımızı kaybederiz” açıklamasını yolladığını kaydeden Yarkadaş, “AKP’nin borazanı olan TRT, gayri ciddi davranıyor ve halkla alay ediyor” ifadesini kullandı. 

Yarkadaş, “Kime ne kadar ödediklerini açıklasalar, yağmanın haritası ortaya çıkacak. Bunu gizlemek için süslü laflar ediyorlar” dedi. 

Yandaşlara aktarılan milyonların peşini bırakmayacaklarını kaydeden CHP’li vekil, TRT’nin sorulara cevap vermemesi üzerine bu kez Bilgi Edinme Değerlendirme Kurulu Başkanlığı’na başvurduğunu açıkladı. Yarkadaş sözlerini şöyle sürdürdü: “Umarım, Bilgi Edinme Değerlendirme Kurulu, kime ne kadar ödendiğini açıklar. Buradan da bir sonuç alamazsak, avukatımız Turan Aydoğan aracılığıyla yargıya gideceğiz. Vatandaş olarak vergilerimizin nereye harcandığını öğrenemediğimizi belirterek dava açacağız. İktidar halka karşı şeffaf olmalıdır.”

‘TRT DE ÇÜRÜDÜ’

TRT’nin bir avukatının 50 milyon TL, bir sekreterinin ise beş milyon TL’yi hesaplarına geçirerek ortadan kaybolduğunu da hatırlatan Yarkadaş, “AKP’deki çürüme TRT’yi de sarmış” dedi. Yarkadaş, TRT’nin haber ve tartışma programlarının yanı sıra, çektirdiği dizilerle de AKP’ye hizmet ettiğini belirtti. (MEDYA SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Spiker Mesut Mertcan hayatını kaybetti

SONRAKİ HABER

Hrant Dink için etkinlik düzenlenecek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa