23 Temmuz 2012 04:28

Sulanan alanda dokuzuncu sıradayız

TÜRKİYE Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, işlenen tarım ve uzun ömürlü bitki alanında dünyada 13. olan Türkiye’nin, sulanan alan büyüklüğünde dünyada Çin, Hindistan, ABD, Pakistan, İran, Endonezya, Tayland, Meksika’nın ardından 9. sırada bulunduğunu bildirdi.Bayraktar yaptı

Sulanan alanda dokuzuncu sıradayız

aciklama1

Paylaş

TÜRKİYE Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, işlenen tarım ve uzun ömürlü bitki alanında dünyada 13. olan Türkiye’nin, sulanan alan büyüklüğünde dünyada Çin, Hindistan, ABD, Pakistan, İran, Endonezya, Tayland, Meksika’nın ardından 9. sırada bulunduğunu bildirdi.

Bayraktar yaptığı açıklamada büyük bölümünde sulama gereken Türkiye’de yatırımlar tamamlanamadığı için hala sulama yapılamadığını bildirdi. Türkiye’de, yağışların tarımda hala çok etkili olduğunu bildiren Bayraktar, sulama yatırımları önemli ölçüde azalacağını belirtti.

Bayraktar, Türkiye’nin de dünyada sulanan alanın yüzde 1.70’ine, işlenen tarım ve uzun ömürlü bitki alanının yüzde 1.61’ine sahip bulunduğunu kaydetti. Şemsi Bayraktar, sulanan alan büyüklüğünde Çin ve Hindistan’ın başı çektiğini kaydetti. Çin’de 64.1, Hindistan’da 62.3 milyon hektar alanın sulandığını belirten Bayraktar, şu bilgileri verdi: “Çin’de işlenen tarım ve uzun ömürlü bitkiler alanının yüzde 52.3, Hindistan’da yüzde 36.8’i sulanıyor. Türkiye’den daha az işlenen tarım ve uzun ömürlü bitkiler alanı olan Pakistan, İran, Tayland, Türkiye’den daha fazla alanı suladığı görülüyor.” (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

79 yaşındaki kadını hapse yolladılar

SONRAKİ HABER

Tüm Emekli-Sen: Taleplerimiz karşılansın

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa