25 Ağustos 2017 12:17

Beştaş: Erdoğan'ın gündeminde hangi tutuklamalar var?

HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, Kemal Kılıçdaroğlu'ya dair tutuklama tartışmasını Meclis'e taşıdı.

Beştaş: Erdoğan'ın gündeminde hangi tutuklamalar var?

Paylaş

HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun tutuklanma tartışmalarına ilişkin Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın “Gündemimde tutuklama yok”  ile Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ’ın “Milletvekili tutuklanamaz”  açıklamalarını Meclis gündemine taşıdı. Beştaş, Erdoğan’ın açıklamalarını Başbakan Binali Yıldırım’a, “Partinizin Genel Başkanı Erdoğan’ın gündeminde başka hangi tutuklamalar vardır?” diye sordu. Beştaş, Bozdağ’a da HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın tutuklanmasını hatırlattı.

Meral Danış Beştaş, Recep Tayyip Erdoğan kamuoyuna yaptığı açıklamada CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun tutuklanacağı iddiaları üzerine, “Ben bunları değerlendirmeye haiz bir ifade olarak görmüyorum. Kılıçdaroğlu doğmamış çocuğa don biçiyor. Siz böyle bir şey duydunuz mu, yargıdan falan filan, böyle bir şey geldi mi size? Kendini gündemde tutabilmek için buna benzer şeyler üretiyor. Benim gündemimde böyle bir şey yok” açıklamasını hatırlattı. Beştaş, Başbakan Yıldırım’dan şu sorulara yanıt vermesini istedi:
“- Genel Başkanınız Erdoğan’ın yaptığı açıklamada kullandığı “Benim gündemimde böyle bir şey yok.” ifadesi ne anlama geliyor? Milletvekillerinin, genel başkanların tutuklanıp tutuklanmamaları sizin genel başkanınızın gündemine göre mi belirlenmektedir?
-  Partinizin Genel Başkanı Erdoğan’ın gündeminde başka hangi tutuklamalar vardır?
-  Cezaevlerinde bulunan HDP ve CHP’li milletvekilleri, AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gündeminde olmalarından dolayı mı tutuklanmışlardır?
- Eş Genel Başkanımız Selahattin Demirtaş ve milletvekillerimiz tutuklanmadan önce, AKP Genel Başkanı Erdoğan partimize yönelik defalarca “Hesabını verecekler” açıklamaları yapmıştır. Erdoğan bu açıklamaları, HDP’lilerin tutuklanmasını gündemine aldığı için mi yapmıştır?
- Erdoğan’ın bu açıklaması yargıya müdahale değil midir? Tutuklu milletvekillerinin, anayasal güvence altında olan milletvekilliği dokunulmazlıklarının hâlâ devam ediyor olmasına, Anayasa Mahkemesinin milletvekillerinin tutuklanamayacağına dair içtihatına rağmen hâlâ cezaevinde tutulmaları Genel Başkanınız Erdoğan’ın gündemi ile mi ilişkilidir?”

BOZDAĞ’A DEMİRTAŞ’IN TUTUKLANMASINI SORDU

Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ’ın Kılıçdaroğlu’nun tutuklanacağına ilişkin iddialarla ilgili olarak yaptığı, “Bu tartışma bizzat CHP’nin içinden çıkıyor. Sayın Kılıçdaroğlu bugün milletvekili, milletvekillerinin dokunulmazlığı vardır. Dokunulmazlığı olduğu için dokunulmazlığı kalkmadan savcının işlem yapması, hakimin tutuklaması mümkün değil. Mümkün olmayan bir şeyi mümkünmüş gibi takdim ediyorlar” açıklamasını hatırlatan Beştaş, Bozdağ’a “Eş Genel Başkanımız Sayın Selahattin Demirtaş halen milletvekilidir ve milletvekili dokunulmazlığı devam etmektedir. Sizin de belirttiğiniz gibi milletvekilleri hakkında savcıların işlem yapması, hakimlerin tutuklaması mümkün değildir. Selahattin Demirtaş’ı ve HDP’li milletvekillerini Anayasa’ya aykırı bir şekilde gözaltına alan ve tutuklayan yargı mensupları hakkında hükümetiniz herhangi bir işlem yapmayı düşünüyor mu?” diye sordu. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Ayvalık'ta yanan alanlar dozerlerle tahrip mi ediliyor?

SONRAKİ HABER

Mersin'de belediye başkan adayları kim, önceki seçimlerde ne olmuştu?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa