25 Ağustos 2017 04:43

'Adalet Kurultayı tüm kurumların katılımına açık'

CHP Genel Başkanı Yardımcısı Aykut Erdoğdu, Çanakkale’de yapılacak Adalet Kurultayı'nın tüm kurumların katılımına açık olduğunu söyledi.

'Adalet Kurultayı tüm kurumların katılımına açık'

Paylaş

Birkan BULUT
Ankara

CHP Genel Başkanı Yardımcısı Aykut Erdoğdu, 26-29 Ağustos tarihleri arasında Çanakkale’de yapılacak Adalet Kurultayına hiçbir kuruma davet göndermediklerini ancak kurultayın tüm kurumların katılımına açık olduklarını söyledi. Erdoğdu, kurultayın toplumun birçok farklı kesiminin katılımı ile zengin sonuçlar çıkaracağını da belirtti. 

CHP’nin Adalet Yürüyüşü ve Adalet Mitingi’nin ardından düzenleyeceği Adalet Kurultayına sayılı günler kaldı. 26-29 Ağustos tarihleri arasında Çanakkale’de Kocadere Kamp Alanı’nda düzenlenecek olan kurultayın programı ve katılacak isimler de netleşiyor. Kurultayda, 8 ana panelde, 44 panelist konuşacak. Panellerin dışında 54 ayrı çalıştayda da 540 konuşmacı alt konulardaki adalet başlıklarını tartışacak.

CHP Genel Başkanı Yardımcısı Aykut Erdoğdu

Çanakkale Şehitleri Abidesi’ni ziyaretle başlayacak olan kurultayda, Adalet Yürüyüşü’nde olduğu gibi Kılıçdaroğlu her gün kısa açıklamalar yapacak ve ardından paneller, çalıştaylar başlayacak. OHAL ile ihraç edilen akademisyenlerden, eski AKP’lilere, sol-sosyalist siyasetçilere ve farklı alanlardan sivil toplum yöneticilerine kadar çeşitli isimler bir araya gelecek. Adalet Kurultayına ve sonrasına ilişkin sorularımızı CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu’ya yönelttik. 

CHP DİNLEYİCİ OLACAK

Evrensel'e değerlendirmelerde bulunan Aydoğdu, Adalet Kurultayında 8 panel ve yaklaşık 70 çalıştayın olacağını söyledi. Türkiye’de bitkisel üretimden spora, enerji politikalarından Yörüklere kadar 70 konu başlığında uzman, bilim insanı, akademisyen, sivil toplum yöneticisi gibi 700’ün üzerinde konuşmacının fikirlerini anlatacağını belirten Erdoğdu, “Bütün bu başlıklarda sonuç olarak memleketin sorunlarına en nitelikli, en birikimli insanlarla çözüm arıyor olacağız” dedi. Adalet Kurultayı kapsamında düzenlenecek paneller ve çalıştayların toplumun tüm kesimlerine açık olduğunun altını çizen Erdoğdu, CHP olarak bu konuşmaları dinleyeceklerini ifade etti. CHP’nin dinleyici olarak kurultaydan sonuçlar çıkaracağını belirten Erdoğdu, kurultaya katılacak farklı kesimlerin de kendi sonuçlarını çıkaracağını söyledi. 

SONUÇLAR ÇIKARILACAK

“Ardından parti ve seçim programımıza ve en önemlisi gelecekte kurmayı planladığımız hükümet programına uygun dokümanlar hazırlayacağız” diyen Erdoğdu, bu nitelikte sanatsal, bilimsel ve kültürel bir çalışmanın dünya tarihinde yapılmadığını dile getirdi. Tarihte İngiliz İşçi Partisi ve Almanya Sosyal Demokrat Partisinin (SPD) benzer çalışmalarının olduğunu kaydeden Erdoğdu, “Ancak kapsam biçim ve içerik olarak bu derinlikte ve kapsayıcılıkta başka bir faaliyet biz tespit edemedik. Umuyoruz ki; bu kurultay Türkiye’nin siyasal ve ekonomik hayatına önemli bir derinlik ve nitelik kazandıracaktır” dedi.

HDP’YE DAVET GÖNDERİLECEK Mİ?

Adalet Kurultayına ilişkin yapılan davetleri de sorduğumuz Erdoğdu, hiçbir kuruma davet göndermediklerini ancak kurultayın tüm kurumların katılımına açık olduklarını söyledi. Sıkça tartışılan HDP’ye bir davet olup olmadığını sorduğumuzda ise Erdoğdu, kurumlara yönelik bir davetleri olmadığını yineledi. Ancak HDP Milletvekili Celal Doğan ve HDP Eski milletvekili, Emek Partisi MYK Üyesi Levent Tüzel’in konuşmacı olarak katılacaklarını belirten Erdoğdu, konuşmacılara sözlü davette bulunduklarını dile getirdi. 

Özel durumlar ve mazeretleri nedeniyle gelemeyenlerin olduğunu aktaran Erdoğdu, bunun dışında kurultaya katılacak isimlerin yüzde 99 netleştiğini kaydetti. Adalet Kurultayına görülmemiş derecede nitelikli ve çeşitli ismi çağırdıklarını belirten Erdoğdu, birçok akademisyen, siyasetçi, gazeteci, düşünür, sivil toplum yöneticisinden akacak bilginin herkesi zenginleştireceğini söyledi. Özellikle üniversite öğrencilerinin Adalet Kurultayına katılımının önemli olduğunu vurgulayan Erdoğdu, önceden bildirilmesi durumunda katılacaklara barınma ve yemek imkanı sağlayacaklarını açıkladı. 

 

ÖNCEKİ HABER

‘Batı, Suriye seçimlerine hazırlanıyor’

SONRAKİ HABER

Google'ın doodle yaptığı "Timsah avcısı" Steve Irwin kimdir?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa