24 Ağustos 2017 22:20

Poroşenko'dan Donbass için silahlı BM ve AGİT gücü talebi

Ukrayna Devlet Başkanı, Donbass için silahlı BM ve AGİT gücü talep etti. Mattis'in ziyaretinde ise gündem Rusya'ydı.

Poroşenko'dan Donbass için silahlı BM ve AGİT gücü talebi

Paylaş

Okay DEPREM
Donetsk

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, halen Kiev hükümetine bağlı silahlı güçlerin kontrolü altında bulunan ve eski Lugansk Eyaleti’nin kuzeyinde yer alan Severodonetsk kentindeki Ukrayna Tiyatrosu’nun açılış töreninde yaptığı konuşmada Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nde bizzat kendisinin, Donbass’ta “BM Barış Gücü Misyonu”nun görevlendirilmesini talep edeceğini söyledi. “BM Barış Gücü ile silahlı AGİT misyonunun konuşlandırılması meselesi birbiriyle ilintilidir. Gelecek ay New York’taki Güvenlik Konseyi toplantısında bu konuyu gündeme getireceğim” diyen Poroşenko, Rusya’yı agresif ve barış konusunds isteksiz olmakla suçladı. Poroşenko, “Evet, saldırgan ülke BM Güvenlik Konseyi’nin daimi üyesi ve maalesef ki veto yetkisini elinde bulunduruyor ancak bu durum, bu yönde bir karar için çaba sarf etmememiz gerektiği anlamına gelmiyor. Ukrayna hükümeti hiçbir zaman, çatışmanın kızışmasını başlatan taraf olmayacaktır. Ancak bize herhangi bir saldırı girişimi olması durumunda da, Rusya’ya ve kuklalarına son derece ağır bir yanıt vereceğiz.”  

TILLERSON’DAN ‘RİCA’ ETMİŞTİ

Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko yakın zamanda ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ile yaptığı telefon konuşmasında, Donbass’a BM himayesinde uluslararası bir barış gücünün konuşlandırılması için çabaların yoğunlaştırılması isteğini iletmişti. Buna karşılık, Ukrayna’nın doğusunda tek taraflı bağımsızlıklarını ilan eden Donetsk ve Lugansk Halk Cumhuriyetleri (DNR ve LNR); çatışmalı sürecin başından beri Donbass’ta tüm yabancı silahlı güçlerin varlığına karşı olduklarını açıklamış, Ukrayna Yönetimi’nin sahada Batı destekli askeri birlikleri devreye sokma amaçlı bütün girişimlerini büyük çaplı bir tehdit olarak tanımlamışlardı.

Keza DNR Devlet Başkanı Aleksandr Zaharçenko, bölgede olası silahlı bir AGİT gücünün konumlandırılması noktasında, “Bizim sınırlarımız bizlerindir ve topraklarımızın bir metrekaresini bile hiç kimseye vermeyiz. Burada ne askeri noktalar, ne pilotajsız cihazlardaki kızıl ötesi radyatörler ne de bu pilotajsız aletler görülmeyecektir. Bunu hiç kimse hayal bile etmesin. Bu konuda Avrupa’nın akıl sağlığından şimdiden kaygı duyuyorum”açıklaması yapmıştı.

ABD SAVUNMA BAKANI UKRAYNA’DAN RUSYA’YI HEDEF ALDI

Öte yandan Poroşenko ile Kiev'de bir araya gelen ABD Savunma Bakanı James Mattis, Rusya'nın Ukrayna'ya karşı saldırgan bir tavrı olduğu iddiasıyla Washington'ın Moskova'ya baskı yapacağını söyledi. Kiev'e destek vereceklerini vadeden Mattis, öldürücü silah sevkiyatını gözden geçirdiklerini belirtti.

Rus basınına yansıyan haberlere göre Mattis "Rusya inkâr etmesine rağmen, onların uluslararası sınırları zor kullanarak ve Avrupa'nın egemen ve özgür ülkelerine zarar verecek şekilde değiştirme isteğini biliyoruz" dedi.

Mattis ayrıca, "Öldürücü savunma silahı sevkiyatı konusunu gözden geçiriyoruz. Ukrayna'daki mevcut durumu gördükten sonra geri döndüğümde, Dışişleri Bakanı ve Başkan'ı, ileride izleyeceğimiz yol konusunda çok net biçimde bilgilendireceğim. Savunma silahları saldırgan olunmadığı takdirde provokatif değil. Savaş kendi topraklarında gerçekleştiğinden Ukrayna'nın saldırgan olmadığı da açık" dedi.         

ÖNCEKİ HABER

İstanbul Comics & Art Festivali başlıyor

SONRAKİ HABER

‘Gülperi’: Kadının gelenekten kopamadan özgürleşme çabası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa