24 Ağustos 2017 18:20

AKP’nin kurucularından Fırat: Metal yorgunluğu değil çürüme

AKP kurucularından Dengir Mir Mehmet Fırat Erdoğan’ın partisi için kullandığı 'Metal yorgunluğu'nu değerlendirdi.

AKP’nin kurucularından Fırat: Metal yorgunluğu değil çürüme

Paylaş

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın partisi için kullandığı “metal yorgunluğu”nu değerlendiren AKP kurucularından Dengir Mir Mehmet Fırat, “Yaşanan bir yorgunluk değil, bir çürümedir” dedi. 

AKP kurucularından ve 2002 ile 2008 yılları arasında Teşkilattan Sorumlu Başkan Yardımcılığı yapan şimdi HDP Mersin Milletvekilli Dengir Mir Mehmet Fırat, Erdoğan’ın açıklamalarını ve AKP’de yaşanan gelişmeleri dihaber’e değerlendirdi. 

AKP’deki yaşananların “metal yorgunluğu”nu aşan bir durum olduğunu vurgulayan Fırat, “Bu bir metal yorgunluk değil, bir çürüme. Şimdi çürümeyi önlemeye çalışıyorlar. Genel Başkan Recep Tayip Erdoğan çürümenin farkına vardı, kokuyu aldı. Bu bir tuzlama harekatı. Şimdi zor olan şey çürümeyi önlemek için kullandıkları tuz da kokuyor. O yüzden çürümeyi önlemeleri mümkün değil, bu çürüme devam edecek” dedi. 

‘İSTİFA DEĞİL FESİH’

AKP’de yaşanan istifalara ilişkin de Fırat şunları söyledi: “Bunlar istifa değil bunlar fesihtir. AKP’de, değiştirmek istedikleri teşkilatları feshetmezler, fesihlerini isterler. Derler ki ‘Ya istifanızı verin ya da sizi feshedeceğiz. Onurunuzla oynamak istemeyiz’ derler. Doğudaki bazı istifalar da bununla ilgilidir. Sadece doğuda değil, batıda İstanbul’da da birçok önemli ilçe feshedildi. Yerine yenisini bulmak mümkün değil ki. Hepsi aynı hastalıktan muzdarip. Çürümeyi meydana getiren mikroba hepsi bulaşmış durumda.” 

Erdoğan’ın çabasının altındaki nedenin de, bu durumdan rahatsız olan seçmen kitlesinin yattığına işaret eden Fırat, şöyle devam etti: “AKP’nin tabanını oluşturan yüzde 10’luk bir kesim AKP’nin yanında değil. Başka partiye de gitmiyorlar, ortada duruyorlar, bu çok önemli bir miktar. İktidar olup olmama melesedir. Erdoğan hep onu söylüyor. Diyor ki eskisi gibi yüzde 30-40 ile iktidar olmak mümkün değil, yüzde 50 artı 1 almak lazım diyor. Erdoğan yeniden bu kitleyi kazanmaya çalışıyor.” Şiddetin ve baskının artmasının çözüm getirmeyeceğini de anlatan Fırat, sorunların çözümünün daha çok özgürlük, demokrasi ve kuvvetler ayrılığı ile olacağını belirtti. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Tarım Bakanı'ndan fındık üreticisini kızdıracak açıklama

SONRAKİ HABER

Celal Şengör: Elin dangalağına organ verip onu yaşatmanın anlamı yok

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa