24 Ağustos 2017 17:45

‘İki sağlık kurulu 5 ay arayla birbirine zıt raporlar verdi’

HDP Siirt il Örgütü eski yöneticilerinden tutuklu 75 yaşındaki Sıddık Yılmaz’ın durumunu TBMM gündemine taşıdı. 

‘İki sağlık kurulu 5 ay arayla birbirine zıt raporlar verdi’

Paylaş

HDP Siirt Milletvekili Besime Konca, Tip 2 DM, Nükleer Katarakt, Koah gibi hastalıkları bulunan HDP Siirt il Örgütü eski yöneticilerinden tutuklu 75 yaşındaki Sıddık Yılmaz’ın durumunu TBMM gündemine taşıdı. 
Sağlık Bakanı Ahmet Demircan ve Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına iki ayrı soru önergesi veren Konca, Yılmaz’ın 22 Şubat 2017 tarihli “Cezaevi hayati tehlike oluşturuyor, ceza infaz koşullarında hayatını yalnız idame ettiremez” şeklindeki sağlık kurulu raporu sonrası tahliye edildiğini hatırlattı. Mart 2017 tarihinde tahliye edilmesinden 2 ay sonra 10 Mayıs 2017 tarihinde Yılmaz’ın yeniden tutuklanarak Siirt E Tipi Kapalı Cezaevine konulduğunu hatırlatan Konca, “05/07/2017 tarihinde yeniden alınan sağlık raporunda ‘Tip 2 DM, Nükleer Katarakt, Koah Hastalıkları bulunan kişinin cezaevinde kalmasında sağlık yönünden bir sakınca yoktur.’ şeklinde karar belirtilmiştir. Nefes darlığı, şeker hastalığı, tansiyon, koah hastalıkları bulunan 75 yaşında birçok hastalıkla boğuşan ve hayatını tek başına idame ettiremeyen Sıddık Yılmaz, birbiriyle çelişen iki sağlık raporu neticesinde halen Siirt E Tipi Kapalı Cezaevinde tutulmaktadır” dedi. 

Konca, Sağlık Bakanına, “Aynı kurum tarafından verilen iki sağlık kurulu raporunun tamamen zıt bir şekilde hazırlanmasının gerekçeleri nelerdir?  ‘Hapis cezası infazının hastalığı nedeniyle mahkumun hayatı için kesin bir tehlike teşkil ettiğine’ dair kararın net bir şekilde ifade edildiği ilk rapora zıt içerikte bir rapor hazırlanmasına dair Bakanlığınızca Siirt Devlet Hastanesi’ne gönderilmiş bir talimat var mıdır?” diye sordu. 

NEDEN YENİDEN TUTUKLANDI?

Konca Adalet Bakanına da, “İlk duruşması Ocak 2018 tarihinde gerçekleştirilecek olan 75 yaşında ciddi sağlık sorunları bulunan Sıddık Yılmaz’ın 1 yıl süresince cezaevinde tutuklu bulundurulmasının gerekçeleri nelerdir? Sağlık kurulu raporu sonrasında serbest bırakılan ve serbest bırakıldığı 2 (iki) aylık süre boyunca yaşadığı şehir, mahalle ve evden ayrılmayan Sıddık Yılmaz’ın yeniden tutuklanması ne tür bir koruma tedbiri oluşturmaktadır?  Bakanlığınız tarafından Sıddık Yılmaz hakkında ‘Cezaevinde kalamaz’ şeklinde karar verilen ilk sağlık kurulu raporu sonrasında, ‘Cezaevinde kalabilir’ şeklinde bir karar alınmasına dair ilgili Bakanlık ve sağlık kurullarına bir talimatınız veya yönlendirmeniz olmuş mudur?” diye sordu. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Sisi, Trump’ın danışmanıyla görüştü 

SONRAKİ HABER

Saadet Partisi, 277 belediye başkan adayını açıkladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa