24 Ağustos 2017 15:04

AOÇ için savcılığa suç duyurusunda bulundular 

AOÇ arazisi içerisindeki 2 parselin ABD Büyükelçiliği’ne satışına karşı Ankara Adliyesi'nde suç duyurusunda bulunuldu.

AOÇ için savcılığa suç duyurusunda bulundular 

Paylaş

Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve sivil toplum kuruluşları, AOÇ arazisi içerisindeki 2 parselin ABD Büyükelçiliği’ne satışına karşı Ankara Adliyesi'nde suç duyurusunda bulundu. 

Atatürk Orman Çiftliği'na (AOÇ) ait Çankaya Çukurambar Mahallesi'ndeki 2 parsel Gazi Üniversitesi'ne ardından da  TOKİ'ye devredilmişti. TOKİ ile ABD Büyükelçiliği arasında imzalanan protokolle söz konusu parsellerin ABD'ye verildiği ortaya çıkmıştı. Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve sivil toplum kuruluşları dün TOKİ ve Gazi Üniversitesi hakkında suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusu öncesinde Ankara Adliyesi önünde basın açıklaması yapıldı. Açıklamaya destek olmak için gelen CHP Ankara Milletvekili Necati Yılmaz, “Yıllardır Atatürk'ün siyasal mirasıyla kavga içinde olanlar, ona karşı hayırsız miras yeri anlayışıyla davranıyorlar. Bizim Atatürk' ün mirasına sahip çıkma isteğimiz, sadece siyasal değil  ekonomik olarak da onun mirasını sahiplenmektir” dedi.

'NEDEN KUZU GRUP PARAYI VERDİ?'

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan ise arazinin satışı sırasında hileli işler yaşandığını ifade ederek, Sayıştay Rapor'unda yer alan bölümlere atıfta bulundu: “2010 yılı denetim raporunda, 2823 Sayılı Kanuna dayanılarak Gazi Üniversitesi'ne satışı yapılan AOÇ'ye ait (…) toplam 132 bin 76 m2 büyüklüğündeki arazilerin satış bedeli olan 5 milyon 934 bin 420 liranın Gazi Üniversitesi bütçesinden ödenmesi gerekirken Kuzu Toplu Konut İnşaat ve Limited Şirketi ile Park Gazi İnşaat Yatırım A.Ş. unvanlı iki şirket tarafından ödenmesi. Bu arazinin parasını Kuzu Grup ödedi. Arazinin bedelini AOÇ'ye Gazi Üniversitesi vermesi gerekirken neden Kuzu Grup ödedi. Bunun açıklanması gerekir.”

Açıklamaların ardından Gazi Üniversitesi ve TOKİ hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunuldu. Suç duyurusu dilekçesinde, “AOÇ Kuruluş Kanununun 9.maddesi uyarınca AOÇ müdürlüğünün bütün malları devlet malı hükmündedir. Bu mallar aleyhine suç işleyenler devlet malları aleyhine suç işleyenler gibi ceza görür. Mustafa Kemal Atatürk’ün şartlı bağış ile halkına emanet ettiği arazilerin hülle yoluyla TOKİ ve sonrasında ABD’ye satılmış olması sürecine ilişkin tüm yetkililer hakkında soruşturma açılarak ceza davası açılmasını talep etmek zorunluluğu doğmuştur” denildi. (Ankara/ EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Hekimlerin bekletilme sebebi Menzil Tarikatı mı?

SONRAKİ HABER

Gazeteci Derya Okatan gözaltına alındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa