24 Ağustos 2017 15:05

Hekimlerin bekletilme sebebi Menzil Tarikatı mı?

CHP Bursa Milletvekili Ceyhun İrgil göreve başlatılmayan hekimlerin menzil tarikatının aşılamaması nedeniyle bekletildiği iddialarını sordu.

Hekimlerin bekletilme sebebi Menzil Tarikatı mı?

Paylaş

CHP Bursa Milletvekili Ceyhun İrgil, Sağlık Bakanı Ahmet Demircan’a Ekim 2016’da ataması gerçekleşen ancak ‘güvenlik soruşturması’ nedeniyle henüz göreve başlatılmayan hekimlerin menzil tarikatının aşılamaması nedeniyle bekletildiği iddialarını sordu.

Şubat ayında dönemin Sağlık Bakanı Recep Akdağ ciddi ihtiyaç olduğunu belirterek güvenlik soruşturması engelini aşmak için doğrudan doğruya arşiv araştırmasıyla hekimlerin işe başlatılacağına dair açıklama yapmıştı. Ancak bu yönde bir uygulamaya gidilmedi. O dönem Akdağ’a güvenlik soruşturmaları ve arşiv araştırmalarının neden tamamlanamadığını soran CHP Bursa Milletvekili Ceyhun İrgil konuyu bu kez yeni Bakan Ahmet Demircan’a yöneltti. 

GÖREVE NE ZAMAN BAŞLAYACAKLAR? 

CHP’li İrgil, bazı AKP milletvekillerinin bakanlık bünyesinde menzil tarikatının aşılamadığına ilişkin söylemlerine ve kadrolaşma nedeniyle iktidara muhalif hekimlerin bekletildiği iddialarına da önergesinde yer verdi. İrgil, Bakan Demircan’a “Ekim 2016’da ataması gerçekleşen ve görev başı yapması beklenen hekimlerin güvenlik soruşturması için bekletilme sebebi menzil tarikatının izin vermemesi midir? Sağlık Bakanlığı’nı menzil tarikatı mı yönetmektedir?” diye sordu. 

HEKİMLER AYLARDIR İŞSİZ

Süresi yasal olarak belirtilmiş olmasına karşın devlet hizmet yükümlüsü hekimlerin güvenlik soruşturmaları ve arşiv araştırmaları neden süresinde tamamlanmadığına yanıt isteyen İrgil, güvenlik soruşturmaları ve arşiv araştırmaları ne zaman tamamlanacağını ve bu hekimlerin görevlerine başlatılacağını sordu. 

İrgil, “Doktor ihtiyacı bulunduğunu söyleyen Sağlık Bakanı Akdağ’ın 16.02.2017 tarihinde yaptığı açıklamadaki söz konusu yöntem hangi nedenlerle uygulanmamaktadır? Açıklama doğrultusunda hekimler neden görevlerine başlatılmamaktadır? Aylardır işsiz kalan hekimlerin yaşamsal ihtiyaçlarını bile karşılayamayacak düzeye gelmiş olmaları 'OHAL’de halk mağdur olmayacak' ifadesiyle çelişmiyor mu?” dedi. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

CHP'li Budak: Adalet Kurultayı milletin kürsüsü olacak 

SONRAKİ HABER

Nijerya'da devlet başkanlığı seçimi 23 Şubat'a ertelendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa