24 Ağustos 2017 14:26

'Hükümet çiftçiyi kaderine terk ediyor'

CHP Adana Milletvekili İbrahim Özdiş, ülke çiftçisinin düşük fiyatla mağdur edildiğini belirtti.

'Hükümet çiftçiyi kaderine terk ediyor'

Paylaş

Mısırdaki istikrarsız tarım politikasını eleştiren CHP Adana Milletvekili İbrahim Özdiş, yaptığı yazılı açıklamada ülke çiftçisinin düşük fiyatla mağdur edildiğini belirtti. Hububatta ithalat vergilerinin düşürülmesiyle ellerini ovuşturan fırsatçılara devletin müdahale etmediğini de kaydeden CHP’li Özdiş, “Bin bir zorlukla ürününü ekip, geliştirip hasat eden çiftçi devletin hem geç fiyat politikası hem de düşük fiyat politikası nedeniyle mağdur oluyor, borcunu bir an önce ödemek için çok düşük fiyata piyasada malını satıyor” dedi.

GİRDİLER ARTIYOR ÜRÜN FİYATI DÜŞÜYOR

Tarım sektöründe tüm girdilerin hızla arttığını ancak alım fiyatlarının bir önceki yılın dahi gerisinde kaldığına dikkat çeken CHP Milletvekili İbrahim Özdiş, üreticisi perişan olan ülkelerin de perişan olacağını söyledi. Milletvekili Özdiş, Ziraat Mühendisleri Odası’nın hazırladığı mısır raporundaki verileri paylaşarak son 9 yıllık dönemde mısır müdahale alım fiyatının yüzde 64 oranında artırıldığını ifade eden Özdiş, buna karşılık prim desteğinin ton başına 40 TL’den 20 TL’ye düşürüldüğünü ifade etti. 

‘HÜKÜMET ÇİFTÇİYE SAHİP ÇIKMALI’

2009 ile 2017 yıllarındaki yüzde değişim incelendiğinde; üre gübresinin fiyatında yüzde 59, 20.20.0 gübresinde yüzde 102, mazot fiyatında ise yüzde 83 oranında artışlar gerçekleştiğini dile getiren Özdiş, “TMO’nun açıklayacağı muhtemel rakam olan ton başına 800 TL düşük olacaktır,1 ton mısırın maliyeti 710 TL’dir. Üreticinin hem girdi fiyatlarında maruz kaldığı enflasyonu hem de üretiminin karşılığını alabilmesi için TMO’nun açıklayacağı fiyat en az 85 kuruş olmalıdır” dedi. TMO ve doğrudan sorumlu hükümet ithalatın önünü açarak yurtdışındaki firmalar ve çiftçilere değil Türk çiftçisine sahip çıkması gerektiğini dile getiren Özdiş, “Doğru düzgün sanayimiz olmadığından, ekonominin lokomotifi yapılan inşaat sektörünün de devamlılığı şaibeli olduğundan ülkemizin kalkınması ithalatla değil yurt içinde bilimsel tekniklere dayalı yapılan tarımla gerçekleşebilir” diye konuştu. (Adana/EVRESEL)

ÖNCEKİ HABER

PEN'den gazetecilere karşı Interpol'ün kullanılmasına tepki

SONRAKİ HABER

Kremlin: Putin ile Erdoğan gelecek hafta Moskova'da bir araya gelecek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa