02 Nisan 2011 09:36

İş güvenliğinde ilkel önlemleri bile almıyorlar

ANAYASA Mahkemesi, işverenlere uyarı niteliğinde bir gerekçeye imza attı. Mahkeme, işverenlerin işçi güvenliği için gerekli olan “İlkel önlemleri bile savsaklayabildiğine” dikkat çekti.Bursa 5. İş Mahkemesi, Sosyal Sigortalar Kanunu’nun “İş kazası ve meslek hastalığında işverenin kastı ve işçilerin sa

İş güvenliğinde ilkel önlemleri bile almıyorlar

Paylaş

ANAYASA Mahkemesi, işverenlere uyarı niteliğinde bir gerekçeye imza attı. Mahkeme, işverenlerin işçi güvenliği için gerekli olan “İlkel önlemleri bile savsaklayabildiğine” dikkat çekti.

Bursa 5. İş Mahkemesi, Sosyal Sigortalar Kanunu’nun “İş kazası ve meslek hastalığında işverenin kastı ve işçilerin sağlığını koruma” hükümlerini içeren 26. maddesinin Anayasaya aykırı olduğuna dikkat çekerek iptal istemiyle Anayasa Mahkemesinin gündemine taşıdı. Talebi esastan inceleyen Anayasa Mahkemesi, istemi oybirliğiyle reddetti.

Anayasa Mahkemesinin ret gerekçesi Resmi Gazetede yayımlandı. Anayasa Mahkemesi iptal gerekçesinde, işçinin sağlığının ve hayat hakkının korunmasının öncelikli bir hedef olduğuna dikkat çekti. Gerekçede şu değerlendirmeye yer verildi: “Bu çerçevede, işveren, gerekli tedbirleri almadığı takdirde kuruma karşı önemli miktarlarda tazminat ödemek durumunda kalacağından, daha az maliyetli olan iş güvenliği tedbirlerini almak mecburiyetini hissedecek.”

Kimi işverenlerin ceza yaptırımları karşısında yeterince duyarlı davranmayıp işçi sağlığı ve iş güvenliğine ilişkin ilkel önlemleri bile savsakladığına işaret edilen gerekçede, yapılan denetimlerin bu konuda etkili olmadığı gerçeği göz önüne alındığında incelenen kuralın, işçilerin sağlığının etkili ve sonuç alıcı biçimde korunması amacını gerçekleştirmeye yönelik olduğu ve Anayasayla uyum içinde bulunduğu da belirtildi. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Saldırıya son verilmeli

SONRAKİ HABER

Sobadan sızan gazdan zehirlenen 100 yaşındaki kadın ve oğlu öldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa