5 maddede kadınlar ‘pembe otobüse’ neden karşı?

5 maddede kadınlar ‘pembe otobüse’ neden karşı?

Pembe otobüs, ayrı vagon gibi uygulamalar gündemdeki yerini korurken; kadınlar 5 maddede neden karşı olduklarını anlattı.

Tacize, istismara çözüm diye sunulan “pembe otobüs, trambüs, metrobüs” gibi ilginç ulaşım araçları kadınların tepkisini çekmeye devam ediyor. Ayrımcı uygulamanın örneklerinden pembe trambüsün yeni eğitim ve öğretim yılında Malatya’da uygulamaya konulacağı açıklanmıştı.

Ekmek ve Gül, 5 maddede kadınların uygulamaya neden karşı olduğunu sıraladı. İşte o gerekçeler:

1- Kadınları “koruma” adı altında ayrımcı uygulamalara maruz bırakmak, tacizciyi değil tacize uğrayanı tecrit etmek anlamına gelir.

2- Taciz riskiyle her yerde karşı karşıya olan kadını ayrıştırmak kadınların kamusal alanları kullanımını, seyahat özgürlüğünü kısıtlamak, kadınların toplumsal alandaki varlığını “tehdit” haline getirmek anlamına gelir.

3- Pembe vagon uygulaması gibi zahmetsiz, maliyeti düşük “çözümler” dünyanın her yerinde erkek egemen iktidarın tacizi yeniden üreten eril bakış açısına uygun bir çözüm anlamına gelir. Tacizi engellemek için harcamak zorunda kalacağı zaman ve mali kaynağı elden çıkarmak istemeyen erkek egemen iktidar kısa yolu tercih ediyor. Toplumu ayrıştıran bu tür politikalar, yani kadınları izole ederek tacizi bertaraf etmeye çalışmak esasında meselenin yalnızca etrafında dolaşmak anlamına gelir.

4- Dünya örnekleri gösteriyor ki sözde pembe vagon ile “önlenen” taciz, metro çıkışı kadınların karşılaştığı tacizi pekiştiriyor. Kadınlar tartaklanıyorlar metro çıkışı. Ayrıştırmak kadınları daha fazla savunmasız bırakıyor.

5- Kadınları toplu taşımada ayırmak demek; cinsel tacizi de tetikleyen cinsiyetçi zihniyeti güçlendirmek demek. Taciz problemini kadınları ayrı vagonlara alarak değil, erkeklerin kadınlarla paylaştıkları alanlara daha fazla saygı göstermelerini sağlayacak bir eğitim ve çeşitli yaptırımlarla sağlayabilirsiniz. (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net
ETİKETLER Pembe otobüs

2 yorum yapılmış

 1. Güneş Onur 2 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 1  /  Beğenmedim 1

  Sosyal gelişmişlik ve uygarlıkla ilgili bir konu. Acımasız kapitalist ve erkek egemen sistemde her şeyi kamusal yönetimden beklemek safdillik ve anlamsız. Kadınları pembe otobüslerde yalıtmak onlara koruma sunmak için yapılmadığı gibi, buna karşı çıkmak da onları korumaz. Amaç zaten bunun çok ötesinde. Muhafazakar bir yaşam biçimini, haremlik - selamlık kültürünü, Osmanlı'ya dönüşü, şeriatı, batı uygarlığından kopmayı amaçlayan daha büyük bir toplum mühendisliğinin parçası. Sadece kadınları değil, gençleri, çocukları, erkekleri, LGBT bireyleri, herkesi yalıtmayı hedefliyor. Pilot bölge olarak Malatya gibi gerici bir yerin seçilmesi rastlantı değil. Bir sonraki adımı Konya'da atarlar. Sıra İstanbul'a geldiğinde büyük bir gerilim yaşanır. Pembe otobüslerde şortlu kadınlara türbanlı kadınların saldırdığını (yada tersini) düşünsenize? Bu kadar ayrışmış ve cepheleşmiş bir ülkede pek mümkün bir şey.

  Bu işi New York metrosunda gönüllü halk inisiyatifleri yapıyor. Gayet radikal bir şekilde. Bordo bereleriyle aşağı yukarı paramiliter bir güç. Nöbet çizelgeleri ve vardiyaları bile var. İstasyon ve vagonlarda devriye geziyor, magandalara göz açtırmıyorlar. Kelepçe bile taşıyorlar. Çünkü örgütlü toplum. Amerika'da (federal olmayan) polis belediye personelidir. Bu bordo bereliler de New York belediyesinin büyük bir mali kriz içinde bulunduğu ve polise bütçe ayrılamadığı 70'lerde ortaya çıkmıştı. https://www.youtube.com/watch?v=tV2WZMR2r74

  Ama burada polis zaten şeriatın ahlak polisi, o da ayrı mesele.

  Bu, biraz da yaşam tarzını savunmayla ilgili bir durum.

 2. Taşeron 2 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 1  /  Beğenmedim 0

  BAŞBAKAN CUMHURBAŞKANI istifa etsin taşeron işçilerı

Yorum yapın

Yorum yapmak için üyelik gerekmemektedir. Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren, tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.