23 Ağustos 2017 00:18

10 bin 549 liseden sadece birinde bale ve dans bölümü var

Türkiye’de 10 bin 549 liseden sadece Pera Güzel Sanatlar Lisesinde bale ve dans bölümü bulunuyor.

10 bin 549 liseden sadece birinde bale ve dans bölümü var

Paylaş

Okulların açılmasına sayılı günler kala İstanbul Bomonti’de yoğun bir hareketlilik gözleniyor. Bu yoğunluk çocuğunu bale ve dans bölümüne yazdırmaya çalışan velilerden kaynaklanıyor. Aileler, Bomonti’deki Pera Güzel Sanatlar Lisesine akın ediyor. Çünkü Türkiye’de 10 bin 549 liseden sadece Pera Güzel Sanatlar Lisesinde bale ve dans bölümü bulunuyor.

ÖĞRENCİLER SOFYA’YA GÖNDERİLİYOR

Bu bölümü okuyan öğrencilerin üniversite seçenekleri arasında; modern dans, halk dansları gibi eğitim hayatlarını akademik düzeye taşıyacak birçok alternatif bulunuyor. Ayrıca yurt dışında eğitim almak isteyen öğrenciler uluslararası bir üniversite olan Sofya Ulusal Müzik ve Bale Akademisine gönderiliyor. Bu bölümden mezun olan öğrenciler, üniversitelerin dört yıllık bakalorya bale pedagojisi bölümünden mezun olabilecekleri gibi, isterlerse iki yıllık master programına da katılarak koreografi bölümünü bitirebiliyor.

TÜM LİSELERDE AÇILMALI

Konuyla ilgili tüm İstanbul’un, Türkiye’nin talebini tek başlarına karşılamanın mümkün olmadığını belirten Pera Güzel Sanatlar Genel Sanat Yönetmeni Sabahattin Özbakır, Türkiye’de opera ve balenin kurumsal başlangıç tarihi olan 1948 yılındaki heyecanla tüm liselerde bale ve dans bölümü açılması gerektiğini söyledi. (KÜLTÜR SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Kayyım atölyeyi kapattı, savat sanatı depoya kaldırıldı

SONRAKİ HABER

Burundi’de 4 futbolcu yıldırım çarpması sonucu öldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa