22 Ağustos 2017 21:21

İçişleri Bakanlığı’dan Merkel’e Interpol yanıtı

İçişleri Bakanlığı'nın Merkel'e cevaben yaptığı yazılı açıklamada ‘Interpol kanallarını suistimal iddiası kabul edilmez’ denildi.

İçişleri Bakanlığı’dan Merkel’e Interpol yanıtı

Paylaş

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada Türkiye’nin Interpol’ün yakalama kararını kötüye kullandığını söyleyen Merkel’e cevap verdi. Açıklamada “Almanya Başbakanı tarafından İnterpol kanallarının ülkemiz tarafından suistimal edilmesi suçlaması kabul edilemez” denildi.

İçişleri Bakanlığı’nın açıklaması şöyle:

“İçişleri Bakanlığı tarafından Erdoğan Akhanlı'ya ilişkin yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Erdoğan Akhanlı,  1984 yılında iki örgüt üyesi ile birlikte İstanbul Tahtakale'deki bir döviz bürosuna gerçekleştirdikleri saldırıda işyeri sahibini öldürmek ve örgüt adına silahlı soygun gibi adi suçları işlemiş, bu suçlardan dolayı da hakkında yakalama kararı çıkarılmıştır. Söz konusu şahıs kendisi hakkında verilen Yargıtay Kararı sonrasında Adalet Bakanlığı'nın talebi üzerine 21.11.2013 tarihinden itibaren Kırmızı Bülten ile arattırılmaya başlanmış olup halen de ülkemizde aktif olarak aranmaktadır. Şahıs, 19.08.2017 tarihinde hakkında düzenlenen Kırmızı Bültene istinaden İspanya'da gözaltına alınmış ve açık kaynaklardan edinen bilgilere göre kısa süre sonra serbest bırakılmıştır. Akhanlı'nın serbest bırakılmasıyla sonuçlanan bu gelişmelerin, Almanya Başbakanı Sayın Angela Merkel'in açıklamalarından sonra gerçekleşmesi manidardır. Elbette ki özellikle Almanya Başbakanı tarafından İNTERPOL kanallarının ülkemiz tarafından suistimal edilmesi suçlaması kabul edilemez. Çünkü tüm Kırmızı Bültenlerde olduğu gibi Erdoğan Akhanlı hakkında da aynı kurallar uygulanmıştır. Ayrıca, bir suçlunun aynı teşkilat içerisinde bulunduğumuz bir başka ülke tarafından korunması da akdettiğimiz anlaşmalara aykırıdır.  İNTERPOL teşkilatının kendi kurallarını hiçe sayarak bu Kırmızı Bülteni askıya alması da güvenirliliğini ve tarafsızlığını sorgulamaya açmıştır.” 

Almanya Başbakanı Angela Merkel dün yağtığı açıklamada Doğan Akhanlı'nın Türkiye'nin çıkardığı kırmızı bültenle İspanya'da gözaltına alınmasına tepki göstermişti. Hem Alman hem Türk vatandaşlığı bulunan Akhanlı'nın gözaltına alınmasını eleştiren Merkel, Türkiye'nin Interpol'ün yakalama kararlarını kötüye kullandığını savunmuştu. (HABER MERKEZİ)


 

ÖNCEKİ HABER

Kayseri’de bir işsiz üzerine benzin döküp, kendini yaktı

SONRAKİ HABER

İngiltere Başbakanı Theresa May, B Planını açıkladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa