22 Ağustos 2017 17:45

Şili’de diktatörlüğün kürtaj yasağı gevşetildi

Şili’de Anayasa Mahkemesi, ülkedeki kürtaj yasağını gevşetmeye karar verdi.

Paylaş

Bu karar öncesinde Şili, kürtajın tüm koşullarda yasak olduğu 7 ülkeden biriydi. Anayasa Mahkemesi, önceki gün açıkladığı kararla tecavüz, annenin sağlığının riske girmesi veya hamileliğin başarıyla sonlanmasının beklenmediği durumlarda kürtaj yapılabileceğine hükmetti.

Bu koşullar altında kürtaja izin veren bir yasa iki yıllık tartışmanın ardından Şili Kongresinden geçmiş, fakat muhafazakarlar tarafından Anayasa Mahkemesine taşınmıştı.

DİKTATÖR 1989’DE YASAKLAMIŞTI

Şili’de kürtajı yasaklayan kanun, Augusto Pinochet’nin askeri diktatörlüğü sırasında uygulamaya konmuştu. Böylece 1931’de kürtaja izin veren Şili, 1989’da tekrardan yasaklamıştı.

Önceki gün dosyayı görüşürken 130’dan fazla örgüt temsilcisinin argümanlarını dinleyen yargıçlar kararı 4’e karşı 6 oyla aldı.

Şili’deki mahkeme kararının ardından Katolik ülkeler arasında kürtajı her koşulda yasaklayan ülkeler Honduras, El Salvador, Nikaragua, Malta, Vatikan ve Dominik Cumhuriyeti kaldı.

Kürtaj savunucuları, ülkede her yıl 70 bin illegal kürtaj gerçekleştiğini söylüyor.

Mevcut yasaya göre kürtaj yaptıran kadınlar ve yapan doktorlar 5 yıla kadar hapis cezası alabiliyor 2010-14 arasında Şili’de 73 kişi kürtaj nedeniyle çeşitli hapis cezalarına çarptırılmıştı. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Başyazıcıoğlu işçisi isyanda

SONRAKİ HABER

Astana’daki Suriye toplantısı ertelendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...