22 Ağustos 2017 17:16

'Denetimsizlik ve ihmaller zinciri facialara yol açıyor'

19 Ağustos’ta Bayrampaşa’da bir sanayi sitesindeki yaşanan patlamayla ilgili Makine Mühendisleri Odası bir açıklama yaptı.

'Denetimsizlik ve ihmaller zinciri facialara yol açıyor'

Paylaş

19 Ağustos’ta Bayrampaşa’da bir sanayi sitesindeki yaşanan patlamayla ilgili Makine Mühendisleri Odası (MMO) bir açıklama yaptı. MMO İstanbul Şube Yönetim Kurulu Sekreteri İbrahim M. Tataroğlu’nun imzasıyla yayımlanan açıklamada yaşanan kazanın bir kez daha denetimin önemini gözler önüne serdiği belirtildi.

“Yaşanan kazaların ortak özelliği, iş ekipmanlarının bakım ve kontrol yapılmadan kullanılması ya da  uygunsuz ve ehil olmayan kişiler tarafından yapılan kontrol, denetim ve bakım faaliyetleridir.” denilen açıklamada, “En kutsal değer olan yaşam hakkı, kar hırsı ve ihmaller nedeniyle hiçe sayılmaktadır. Ülkemizde kötü olaylar yaşandıktan sonra aksiyon almak yerine bu gibi durumların yaşanmaması için neler yapılması gerektiği üzerine gidilmesi gereken bir durumdur. Unutulmamalıdır ki denetimsizlik ve ihmaller zinciri her zaman için facialara yol açacaktır.” ifadelerine yer verildi.

‘MADDI HIRSLARDAN UZAK BİR ANLAYIŞ OLMALI’

MMO’nun açıklamasında, yaşanan ölümlerin ve yaralanmaların önüne geçilmesi için yetkililere şu önerilerde bulunuldu: “İş kazaları sebebiyle yaşadığımız can kayıplarından dolayı maddi hırslardan uzak bir anlayışla uzman kişi ve kuruluşlar tarafından yapılan kontrol ve bakımlar hedefimiz olmalıdır. Kamusal etkin denetim ve sağlıklı güvenli bir iş yaşamı, bu konuyu belli bir oranda da olsa çözümlemiş gelişmiş ülkeler gibi ülkemizin de hak ettiği bir olgudur. Mevcut sistemin devamı halinde sadece 2017 yılını yılının ilk 6 ayında 906 can verdiğimiz iş kazaları yaşanmaya devam edecektir. Yangın Güvenliği ile ilgili tüm kurumların, ilgili idarelerin ve işletmelerin gerekli önlemleri alarak, işbirliği içerisinde denetimleri yapması, bu tür yangın kazalarını en aza indirecektir. Sonuç olarak, ölümlerin ve yaralanmaların önüne geçilmesi için yasal altyapının yukarıdaki önerilerimiz de dikkate alınarak oluşturulması, denetimlerin sıklaştırılması ve denetimler sonucu caydırıcı cezaların verilmesi gereklidir.” (İstanbul/EVRENSEL) 
 

ÖNCEKİ HABER

Tüm Köy-Sen: Fiyat, fındık-çikolata tekelleri lehine oldu

SONRAKİ HABER

Tunus'ta öğretmenler çalışma koşullarının iyileştirilmesini istiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa