Tüm Köy-Sen: Fiyat, fındık-çikolata tekelleri lehine oldu

Tüm Köy-Sen: Fiyat, fındık-çikolata tekelleri lehine oldu

Tüm Köy-Sen açıklanan fındık fiyatına tepki gösterdi.

Tüm Köy-Sen Ordu Şube Başkanı Zekai Sağra üretici lehine açıklama yapanların çoğaldığına dikkat çekerek, “Artık üreticinin çığlığını duyurma zamanı geldi” dedi.

Hükümetin TMO’yu 10 TL fiyat belirleyerek piyasayı belirlemesini eleştiren Sağra, “Hükümet üreticiyi TMO’yu kullanarak arkadan hançerledi. Fiyat belirleme politikası her zaman olduğu gibi yine fındık-çikolata tekelleri lehine oldu. Üreticiler alınan karara tepkili, yapılan açıklamalar da bunu gösteriyor. Bakanın fındığın maliyetini 8.75 TL olarak açıklaması ile alım fiyatının hem de taban fiyat değil, üst fiyat olarak 10 TL olarak açıklaması büyük çelişkidir. Kabul edilemez. Bu karar üreticilerin tepkisini gün geçtikçe büyütüyor” dedi. 

GİRİŞİMLERİMİZ SÜRÜYOR

Tüm Köy-Sen Ordu Şube Başkanı Zekai Sağra üretici lehine düşünenler ile birliktelik kurmak istediklerini belirterek, “Yapılan açıklamalarda görüyoruz ki, tepki büyük. Yalnızca konuşmak yetmiyor. Üreticiler lehine açıklama yapanlar ortak irade göstermek zorunda. Bu konuda girişimlerimiz sürüyor. Farklı düşüncelerimiz olabilir ama üreticilerin mağduriyetinin giderilmesi; emeği, ürünü ve geleceği için ortak tutum içinde olmalıyız. Acil olarak, ortak toplantı ile neler yapılabileceği değerlendirilmelidir” dedi. (Ordu/EVRENSEL)

www.evrensel.net