22 Ağustos 2017 17:02

'Mevsimlik tarım işçiliği için gerekli önlemler alınmalı'

Tüm Bel Sen, 7 işçinin yaşamını yitirdiği mevsimlik tarım işçilerini taşıyan traktörün devrilmesine ilişkin açıklama yaptı. 

'Mevsimlik tarım işçiliği için gerekli önlemler alınmalı'

Paylaş

KESK'e bağlı Tüm Bel Sen geçtiğimiz günlerde Diyarbakır’dan Sakarya’ya giden mevsimlik tarım işçilerini taşıyan traktörün devrilmesi sonucu 7 işçinin yaşamını yitirmesi ve 9 işçinin yaralanmasına ilişkin açıklama yaptı. 

Sendika genel merkezi tarafından yapılan yazılı açıklamada, kazaya ilişkin ihmallerin ortaya çıkmaya devam ettiği, dün de Tokat’ta mevsimlik fındık işçilerini taşıyan pikabın bariyerlere çarparak devrildiği kaydedildi. 

Kazada araçta bulunan 2 işçinin yaşamını yitirdiği, 3 işçinin ise yaralandığı belirtilen açıklamada, “Devletin 2011 yılında mevsimlik tarım işçilerinin çalışma koşullarıyla ile ilgili sözde bir genelge çıkarmasına rağmen her yıl özellikle yaz aylarında onlarca işçinin yollarda yaşamını yitirmesi, kaza olmaktan çok gerekli denetimleri ve önlemleri almayan yetkililerin işlediği birer işçi cinayetidir” denildi.

Özellikle Kürt illerinde yaşayan yurttaşlar arasında mevsimlik tarım işçiliğinin yaygın olduğu ifade edilen açıklamada, bölgedeki ekonomik ve siyasal politikalar nedeniyle daha da yoksullaşan, savaş ve şiddet nedeniyle topraklarını terk etmek zorunda kalan yurttaşların açlıktan ölmemek için mevsimlik tarım işçiliği yapmak zorunda olduğu belirtildi. 

Açıklamada şöyle denildi: “Eğer söz konusu işçi cinayetlerine artık son verilmek isteniyorsa ülkemiz anayasasının ikinci maddesinde de yazdığı gibi sosyal hukuk devleti olmanın gereği olarak, öncelikle hiçbir yurttaşın mevsimlik tarım işçisi olmak zorunda kalmayacağı ekonomik ve sosyal koşullar yaratılmalı; mevsimlik tarım işçiliğine yönelik ise gerek ücret gerekse ulaşım, barınma ile işçi sağlığı ve güvenliği ile ilgili evrensel normlara ve insan onuruna yakışır düzenlemeler getirilerek, gerekli denetimleri yapılmalıdır” (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Alman Büyükelçi Deniz Yücel'i ziyaret edecek

SONRAKİ HABER

Iğdır'da hayali seçmen vakası: Polis lojmanlarına 375 kişi kaydırıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa