Starikov: Donbass'ta savaş ABD istediği için sürüyor

Starikov: Donbass'ta savaş ABD istediği için sürüyor

Rus Yazar Nikolay Viktoroviç Starikov, Donbass bölgesini ziyaretinde bölge gündemine dair açıklamalarda bulundu.

Okay DEPREM
Donetsk

Rusya’nın önemli yazarlarından olan aynı zamanda milliyetçi Büyük Anavatan Partisi Lideri olan Nikolay Viktoroviç Starikov, çeşitli etkinliklere katılmak üzere Ukrayna’dan tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Donbass bölgesini ziyaret etti. Seyahatinin önemli bir bölümünü Donetsk’teki temaslarına ayıran Starikov, ziyareti sırasında Ukrayna, Rusya ve dünya gündemine dair gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Söyleşilere katılan ve soruları yanıtlayan konuşmalarında Starikov başta İngiliz ve ABD emperyalizmi olmak üzere, dünya gericiliklerinin her daim en faşizan güçleri desteklediğini hatırlatarak Hitler Almanyası’nın aynı yıl içinde Batı’nın desteği sayesinde iki kere olimpiyat düzenleyebilmesinin ancak bununla açıklanabileceğine dikkat çekti. Batı emperyalizminin asıl amacının Sovyetler Birliği’ni yok etmek olduğunu söyleyen Starikov bununla birlikte onun oluşturduğu ideolojik, ekonomik, sosyal ve kültürel alternatif modeli dünyaya tamamen farklı bakan insanlar arası ilişkileri bambaşka biçimde inşa eden bir sistemi imha etme maksadı güdüldüğünün altını çizdi.

‘DONBASS’IN GELECEĞİ BÖLGENİN KADERİNİ BELİRLER’

Güncel gelişmelere de değinen ve Donbass’ın temel gündemi olan Güneydoğu Ukrayna’daki savaşa dair soruları yanıtlayan Starikov, ABD istediği için bölgede savaşın sürdüğünü beliterek, Donbass’ın geleceğinin hem Rusya’nın, hem de Avrupa ve bir yerde de dünyanın kaderini şekillendireceğini savundu.

Starikov’un, “Rusça konuşan dünyanın birliğinin er ya da geç sağlanacağı” ve “Önemli olanın bunun en kısa zamanda ve kan dökülmeden barışçıl yolla gerçekleşmesi olduğunu” söylemesi dikkat çekti.

Rus yazar, Ukrayna’nın Donbass ile savaşır göründüğünü, esas ve nihai amacının Rusya ile savaşmak olduğunu belirterek, Batı’nın Ukrayna’yı askeri, politik, ekonomik ve stratejik açılardan bu denli desteklemesinin arka planında da Ukrayna’yı er geç Rusya ile savaştırmak olduğunu ileri sürdü.

Ukrayna birliklerinin neden temel olarak askeri hedefleri değil de ağırlıklı olarak sivil birimleri hedef aldıklarına ilişkin olarak Rus yazar şunları dile getirdi: “Çünkü özellikle sivil halkı hedef alınca nefreti çok daha fazla arttırabileceklerini ve buna paralel olarak Rusya’yı savaşın içine çekip büyük bir savaşın fitilini ateşleyebileceklerini düşünüyorlar.”

İKTİDAR PARTİSİNE ELEŞTİRİLER

Rus yazar, Rusya’nın uzun yıllardır iktidarda bulunan partisi “Birleşik Rusya”yı da eleştirerek, Rusya için en büyük tehlikenin; uzun zamandır ülkeyi tek başına yöneten partinin gerçek anlamda, derli toplu bir ideolojisinin olmaması olduğunu savundu. “Rusya’da işlerin” Vladimir Putin’in işaret ya da ‘tavsiye etmesiyle’ yürüdüğüne dikkat çekerek, Rusya’da halkın seçim yaptığını ancak geleneksel olarak ülkenin başındakinin işaretinden, önermesinden sonra bunun gerçekleştiğini söyledi.

www.evrensel.net