Stockholm'de Nuriye ve Semih'le dayanışma eylemi

Stockholm'de Nuriye ve Semih'le dayanışma eylemi

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça ile dayanışmak için Stockholm'de bir oturma eylemi gerçekleştirildi.

İşlerine geri dönebilmek için 167 gündür açlık grevinde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça ile dayanışmak amacıyla İsveç'in başkenti Stockholm'de bir oturma eylemi gerçekleştirildi.

Dayanışma Derneği'nin çağrısıyla yapılan eyleme katılanlar, Sergelstorg Meydanı'ndaki merdivenlerde 1 saat süren oturma eylemi gerçekleştirdi. Yüzlerine ameliyat maskesi takan destekçiler, ellerinde Nuriye ve Semih'in resimleri ile üzerlerinde “Adalet, demokrasi ve barış için”, “13 milletvekili cezaevlerinde”, “150 medya kuruluşu ve 1300 dernek kapatıldı” yazılı pankrat ve dövizleri taşıdı.

Çevreden geçenleri eylemleri hakkında bildiri dağıtarak bilgilendiren eylemcilerden bazıları Evrensel'e açıklamalarda bulundu.

Kadın Barış İnisiyatifi'nden Latife Fegan : 166 günden beri açlık grevinde bulunan Semih ve Nuriye'yi desteklemek için buradayım. Nuriye ve Semih işleri geri dönebilmek için açlık grevine başladılar ama bugün Türkiye'de faşist rejime karşı direnişin sembolü oldular. Adalet arayışının sembolü haline geldiler.

Tiyatro sanatçısı Serpil İnanç: Zulmün katmerlisi yaşanan bir ülkede Semih ve Nuriye milyonların sesi ve vicdanı oldu. Semih ve Nuriye direnişleriyle rejimin tökezlemesine katkıda bulundu. “Vicdan ve Adalet” için gösteri yapılanlar etrafı çevrilerek adeta haspediliyor. Yükselen faşizme karşı direnenleri desteklemek bizim görevimiz.

Şair Sebuktay Kaan: Semih ve Nuriye'nin mücadeleleri sadece kendileri için değil işten atılan onbinlerce emekçi içindir. Türkiye'de barış ve adaletin sağlanması için canlarını ortaya koyarak mücadele ediyorlar. Onların mücadelesine çok az da olsa katkıda bulunabilmek için bu eylemde yer alıyorum. Nuriye ve Semih'le dayanışma eylemi salı ve çarşamba günü de aynı yerde sürdürülecek. (Stockholm/EVRENSEL)

www.evrensel.net