22 Ağustos 2017 14:43

Yeni Şafak Yazarı Karaman hakkında suç duyurusu

HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan, 'Gavurdan dost olmaz' diyen Yeni Şafak Yazarı Hayrettin Karaman hakkında suç duyurusunda bulundu.

Yeni Şafak Yazarı Karaman hakkında suç duyurusu

Paylaş

HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan, halkı kin ve düşmanlığa tahrik ettiği ve halkın bir bölümünü aşağıladığı gerekçesiyle, Yeni Şafak Gazetesi Yazarı Hayrettin Karaman hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

Karaman’ın “Gavurdan Dost Domuzdan Post Olmaz” yazısıyla Müslüman olmayanları hedef göstererek, nefret söylemi kullandığını ve alenen ayrımcılık yaptığını belirten Paylan şunları ifade etti: “Özellikle son on yılda meydana gelen ve toplumda bir infiale sebep olan Hrant Dink cinayeti, Malatya’da Zirve Yayınevine yönelik saldırı ve Trabzon’da hedef alarak öldürülen Rahip Santoro cinayeti nefret söyleminin nasıl korkunç sonuçlara yol açtığının acı bir deneyimidir. Hrant Dink cinayetine giden yolda Agos Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink yazılı ve görsel medya kanallarında defaten hedef gösterilmiş, “gavur” denilerek aşağılanmaya çalışılmış ve hedef gösterilmiş, nitekim 19 Ocak 2007’de suikasta kurban gitmiştir. Benzer süreçler Malatya Zirve Yayınevi ve Rahip Santoro cinayeti için de geçerlidir.” Paylan, “Adı geçen yazının içeriği ile beraber değerlendirildiğinde doğrudan azınlık toplumunu hedef alabilecek, barış ve huzur içinde yaşayan insanları komşusuna, hemşehrisine ya da arkadaşına dair kışkırtmaya yönelik ifadeler içerdiği görülecektir” dedi. Paylan, Karaman hakkında kamu davası açılmasını ve bu suçlardan dolayı cezalandırılmasını talep etti. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

AKP'de Erdoğan konuştu, tasfiyeler başladı

SONRAKİ HABER

Celal Şengör: Elin dangalağına organ verip onu yaşatmanın anlamı yok

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa