22 Ağustos 2017 13:41

'Tek tip kıyafet savunma hakkını zedeler'

İzmir'de insan hakları ve hukuk örgütleri tek tip kıyafet uygulamasının savunma hakkını zedeleyeceğini belirtti.

Paylaş

İzmir'de açıklama yapan insan hakları ve hukuk örgütleri tek tip kıyafet uygulamasının savunma hakkını zedeleyeceğini belirterek vazgeçme çağrısında bulundu.

Hükümetin cezaevlerinde uygulamak istediği tek tip kıyafet uygulaması ile ilgili İnsan Hakları Derneği İzmir Şubesi, Türkiye İnsan Hakları Vakfı İzmir Temsilciliği, Özgürlükçü Hukukçular Platformu İzmir ve Çağdaş Hukukçular Derneği İzmir Şubesi ortak basın toplantısı düzenledi.
İnsan Hakları Derneği İzmir Şubesi'nde gerçekleşen basın toplantısında, tek tip uygulamasının savunma hakkı ile masumiyet karinesini zedeleyeceği, tutuklu yargılanan kişiyi suçlu gibi göstereceği ifade edildi. Tek tip kıyafet uygulamasının işkencenin başka bir çeşidi olduğunun da vurgulandığı açıklamada hükümete uygulamadan vazgeçme çağrısı yapıldı.

‘TEK TİP UYGULAMASI İŞKENCEDİR’

Basın metnini okuyan İHD Şube Yöneticisi Ahmet Çiçek tutuklunun mahkemeye kendi kimliğini ve kişiliğini yansıtan kıyafetlerle çıktığında daha iyi savunma yapabileceğini belirterek “Bu durum etkili savunma yapma hakkının ihlalidir. Bu tip uygulamalar, mahkemeleri hapishanelerin bir uzantısı haline getirir. Tek tip uygulamasının tutuklular boyutu bu halde iken hükümlüler boyutunda ise Hapishanelerde tek tip uygulaması disiplinci, zapturapt altına alıcı, baskıcı; kimliksizleştirmeyi,kişilksizleştirmeyi hedef alan bir uygulamadır. Tek tip uygulaması aslında işkencenin başka bir çeşididir” dedi.

UYGULAMADAN VAZGEÇME ÇAĞRISI

Benzer bir uygulamanın Türkiye’de de 1980 askeri darbesinin ardından uygulandığını ancak  siyasi tutukluların direnişi ile devletin geri adım atmak zorunda kaldığını ekleyen Çiçek şunları söyledi “Biz hak savunucuları siyasi iktidarı, insanları kimliksizleştiren ve kişiliksizleştiren bu uygulamadan vazgeçmeye çağırıyoruz.. Normal şartlar dahilinde böyle bir karar alınabilmesi için TBMM’den bir karar çıkartmak gerekirken OHAL’de KHK marifetiyle deyim yerindeyse işi oldubittiye getirmek yanlıştır.Bu yanlıştan en kısa zamanda dönülmelidir.” (İzmir/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Erdoğan: Bu komünistler vatansever değildir

SONRAKİ HABER

İran: Kara kutuların başka ülkeye gönderilmesiyle ilgili karar yok

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...