22 Ağustos 2017 11:56

Mapucheler, liderlerinin özgürlüğü için eylem yaptı

Avrupa’nın değişik ülkelerinde yaşayan Mapucheler, cezaevindeki liderleri Francisca Linconao’nun serbest bırakılması için eylemdeydi.

Mapucheler, liderlerinin özgürlüğü için eylem yaptı

Paylaş

Murat KUSEYRİ
Stockholm

Avrupa’nın değişik ülkelerinde yaşayan Mapucheler, bir yıldan beri cezaevinde tutulan ruhani kadın liderleri Francisca Linconao’nun serbest bırakılması için gösteriler yaptı.

Linconao ile birlikte 10 Mapuche, 2013 yılında çiftliklerinin yanması sonucu yaşamlarını yitiren iki büyük toprak sahibinin ölümünden sorumlu tutuluyor. 2015 yılının aralık ayında  cezaevinde adil yargılanma talebiyle açlık grevi yapan Linconao, serbest bırakılacağı sözü verilmesi üzerine açlık grevini bırakmıştı.

Serbest bırakılan ve delil yetersizliğinden beraat eden Linconao hakkında aynı suçtan yeni bir dava açılmış ve geçtiğimiz yılın ağustos ayında yeniden tutuklanmıştı.

Linconao’nun mahkeme karşısına çıkarılması nedeniyle Stockholm’de yaşayan Mapucheler, Sergel Meydanı’nda siyasi nedenlerle cezaevlerinde tutulan Mapucheler ve Linconao’nun serbest bırakılmaları için gösteri yaptı.

GEÇMİŞTE SÖMÜRGECİLERİN YAPTIĞINI ŞİMDİ TEKELLER YAPIYOR

Gösteride bir konuşma yapan America Guerreroa, 1100 yıl önce topraklarını işgal eden İspanyol sömürgecilerin atalarını katlettiklerini, tarlalarını yağmalayıp yaktıklarını söyledikten sonra şunları kaydetti: “Bugün Şili ve Arjantin olarak adlandırılan topraklarda atalarımız 4 bin yıldır yaşıyordu. Ispanyol sömürgeciler tarihimizi, dilimizi ve kültürümüzü yok etmek istedi. Geçmişte sömürgecilere karşı direnen halkımız şimdi de topraklarımızı ve ormanlarımızı yağmalamak isteyen, halkımızı katleden ve hapseden çok uluslu tekellere karşı mücadele ediyor. Biz bölgenin yerli halkı olarak doğayı ve topraklarımızı savunuyoruz.”

Sırf topraklarını savundukları için Mapuche lider Linconao ve 30 Mapuche’nin cezaevinde tutulduğunu söyleyen Guerreoa, “Pinochet döneminden kalma terör yasaları uygulanarak zindanlarda tutulan tüm Mapuchelerin serbest bırakılmasını talep ediyoruz” dedi.
Kendi dillerinde ve İspanyolca şarkılar söyleyen Mapucheler, uluslararası tekelleri ve Şili hükümetini protesto eden ve siyasi tutukluların serbest bırakılmalarını talep eden sloganlar attı.

  • Francisca Linconao

TEKELLER TOPRAKLARIMIZI TERK ETMELİ

Evrensel’e açıklamalarda bulunan America Guerreroa, Mapuchelerin ruhani lideri  Francisca Linconao’nun duruşması dolayısıyla Avrupa’nın birçok ülkesinde Mapuchelerin eylem yaptıklarını söyledikten sonra “İspanyolların bölgemize yerleştirdikleri işbirlikçiler çok uluslu tekellerle birlikte topraklarımıza el koyuyor. Ormanlarımızı kesiyor ve halkımızı topraklarından sürüyor. Biz tekellerin topraklarımızı terk etmesini istiyoruz” dedi.

Gaston Palacios isimli gösterici ise,  Francisca Linconao’nun tekellere karşı mücadele ettiği ve 2009 yılında verdiği hukuk savaşını kazandığı için bir komplo sonucu cezaevine atıldığını belirttikten sonra “Sorunun özünde yoksullarla zenginler arasındaki mücadele var. Mapucheleri topraklarından sürmek istiyorlar ama güçlü bir direnişle karşılaştıkları için başarılı olamıyorlar” şeklinde konuştu. 

ÖNCEKİ HABER

Koray Aydın: Tek adama destek olan MHP de tek adam olmuştur

SONRAKİ HABER

Sudan’da eylemler sürüyor: Eczacılar başkentte greve başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa