Türk-Alman Parlamenterler Grubu başkanına saldırı

Türk-Alman Parlamenterler Grubu başkanına saldırı

Almanya Herne kentinde Türk-Alman Parlamenterler Grubu Başkanı Michelle Müntefering’in arabaları kundaklandı.

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel’in diş doktoru olan eşinin muayenehanesine tehdit mesajlarının bırakıldığı açıklandığı gün, Herne kentinde Türk-Alman Parlamenterler Grubu Başkanı Michelle Müntefering’in özel aracı ve seçim kampanyasında kullandığı parti arabası kundaklandı.

Polis tarafından yapılan açıklamaya göre gece saat 02.00 civarında, iki arabaya molotof kokteyl atılmak suretiyle kundaklandı. Gece boyunca geniş bir arama ve tarama operasyonu başlatan polis herhangi bir ize rastlamadı. Saldırının siyasi amaçla yapılıp yapılmadığı bilinmiyor.

  • Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel ve eşi

Görgü tanıklarının verdiği bilgiye göre, siyah giyimli iki kişi saldırıyı gerçekleştirdi.

Saldırıyla ilgili basına bir açıklama yapan Michelle Müntefering, yüksek bir kriminal enerjiyle arabaların yakılması karşısında şaşkınlığa uğradığını belirterek, “Seçimler öncesinde yapılan bu saldırının hedefinde demokratik sistemin tümü bulunuyor” dedi.

Geçtiğimiz hafta sonunda bölgede CDU adayı Sven Rickert’in iki seçim aracı aynı şekilde kundaklanmıştı. Polis ve savcılık saldırılarla ilgili geniş bir soruşturma başlattı.

SPD eski Genel Başkanı Franz Müntefering’in de eşi olan Michelle Müntefering adı kısa bir süre önce MİT tarafından izlenen Alman milletvekili olarak duyulmuştu. Federal Emniyet Teşkilatı tarafından basına yapılan açıklamada, Müntefering’in MİT tarafından takibe alınan Alman milletvekilleri arasında olduğunu doğrulamıştı. (Köln/EVRENSEL)

 

www.evrensel.net