Kamu emekçisi için sefalet zammına ortak oldular

Kamu emekçisi için sefalet zammına ortak oldular

3,2 milyon kamu emekçisi ve 1,9 milyon emekliyi ilgilendiren toplu sözleşmede sefalet ücreti üzerinde anlaşma sağlandı.

Birkan BULUT
Ankara

Milyonlarca kamu emekçisi ve emeklisini ilgilendiren toplu sözleşme görüşmeleri 2018 yılı için yüzde 3,5+4 2019 yılı için yüzde 4+5 zam ile bağıtlandı. "AKP'nin 16. yılı" diyerek yüzde 16 zam isteyen, hatta Cumhurbaşkanı Erdoğan ile de görüşen Memur-Sen, bir önceki toplu sözleşmenin altındaki rakamı imzaladı. KESK Eş Genel Başkanı Aysun Gezen, toplu sözleşmeyi “Adaletsizlikle başladı, adaletsizlikle sonuçlandı” diye değerlendirdi.

Hükümet ile Memur-Sen arasında imzalanan 4. dönem toplu sözleşmesi ile kamu emekçileri ve emeklileri ücretlerine 2018 yılında yüzde 3,5+4 2019 yılında ise yüzde 4+5 zam verildi. Oysa bir önceki toplusözleşmede kamu emekçisi ve emeklilerine 2016 için yüzde 6+5, 2017 için de yüzde 3+4 zam verilmişti. Bu yıl hükümetin ikinci teklifi 6 aylık dilimlerle  yüzde 3,5+ 3,5+4+5 zammı de reddeden Memur-Sen, gece saatlerinde yapılan görüşmelerde sadece 6 ay için buçuk artış ile toplu sözleşmeyi imzaladı. İmzalanan rakamlar kamu emekçilerine verilen zammın enflasyon altında kalacağı tepkilerine yol açtı.

KÜMÜLATİF HESAP İLE SAVUNDU

Bugün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda yapılan imza töreninde konuşan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, 50’si genel, 206’sı hizmet kollarına ait olmak üzere toplu sözleşmede yer alan toplam 256 kazanım elde ettiklerini söyledi. 6 aylık zam oranlarını kümülatif hesaplarla aktaran Yalçın, ilk teklifte oran yüzde 12.5 iken imza altına alınan oranın yüzde 17.54 olduğunu dile getirdi. Yalçın, hükümetin en fazla yüzde bir buçuk olarak verdiği zam oranlarını yüzde 40 artış olarak savundu.

'ADALETSİZLİKLE BAŞLADI, ADALETSİZLİKLE SONUÇLANDI'

KESK Eş Genel Başkanı Aysun Gezen, Memur-Sen ve hükümet arasında imzalanan toplu sözleşmenin danışıklı dövüş olduğunun bir kez daha ortaya çıktığını söyledi. Bunun KESK açısından bir sürpriz olmadığını belirten Gezen, Memur-Sen'in kendilerini şaşırtacağı gibi bir beklentilerinin olmadığını dile getirdi. Kamu emekçilerin ücretlerinde reel bir artış sağlamayan, vergi dilimi uygulamalarıyla bu artışı geri alan, 6 aylık dilimler halinde artış görerek kamu emekçisinin cebine girmeden zammı çalan bir sürecin söz konusu olduğunu ifade eden Gezen, 4. dönem toplu sözleşme görüşmelerini “Adaletsizlikle başladı, adaletsizlikle sonuçlandı” diye özetledi.

4/C VE 4/B'LİLER KADROYA ALINMALI

Basit matematik hesaplarıyla emekçilerin kandırılmaya çalışıldığını söyleyen Gezen, ücret zammı dışındaki toplu sözleşme taleplerine de dikkat çekti. Gezen, “Herkese iş güvencesi talebimizin en büyük nedenlerinden biri budur. 4/B ve 4/C statüsünde çalışan emekçilerin 4/A kadrosuna geçirilmesini istiyoruz. Öteb yandan 4/A için sınırlayıcı düzenlemelerin de kaldırılması gerektiğini düşünüyoruz. Fakat Memur-Sen'in bu anlamda talepleri yükseltmek bir yana, kısık sesle bile söylemediğini görüyoruz. Zaten iktidardan KHK eliyle iyileştirme bekleyen, Cumhurbaşkanı'na zam için çağrıda bulunan bir yapıya sendika demek mümkün değil. Böyle bir ortamda iktidardan medet ummak, iktidardan yana durmak sendikanın yapacağı bir şey değil” dedi.

ERDOĞAN İLE GÖRÜŞME SEÇİM YATIRIMI

“Milletin adamı” denilerek Cumhurbaşkanı'ndan zam istenmesini de değerlendiren Gezen, bunun da danışıklı dövüşün bir parçası olduğunu söyledi. Memur-Sen'e kendi üyeleri de dahil olmak üzere çok fazla tepkinin olduğunu belirten Gezen, Memur-Sen'in “Biz elimizden geleni yaptık. Cumhurbaşkanı da teveccüh etiler ve bize bu zammı verdiler” mesajı verildiğini söyledi. Gezen bunun bir yanıyla AKP için seçim yatırımı anlamına geldiğini de söyledi. Emekçilerin değil, iktidarın yanında olan bir sendikal yapıyla emekçilerin kazanamayacağını ifade eden Gezen, “Kazanmamızın yolu işyerlerinde, sokaklarda birlikte mücadele etmekten geçiyor. Eğer Kamu Sen de alanlara çıkma sözünü tutarsa yanlarında olacağımızı bilsinler” dedi.

MEMUR ZAMMINI DA ERDOĞAN'A SORDULAR

Diğer memur konfederasyonlarını yok sayan Memur-Sen yöneticileri, 19 Ağustos'ta Başbakan Binali Yıldırım, 20 Ağustos'ta ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü. Başbakan Yıldırım ile Uzakdoğu gezisi öncesinde bir araya gelen Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile de İstanbul'da Haliç Kongre Merkezi'nde görüştü. “Memura zammı enflasyon değil, milletin adamı versin” diyen Yalçın, Cumhurbaşkanı ile yaptığı görüşmeden eli boş döndü. Gazetemizin ulaştığı bilgilere göre yapılan görüşmede Erdoğan'ın sadece sendika temsilcilerini dinlemekle ve not almakla yetindiği iddia ediliyor. Hükümete yakın gazete ve televizyonlar ise Erdoğan'ın memur zammına el atarak artış sağladığını savunuyor.

KAMU -SEN: YARIM PUAN ARTIŞLA BİR ŞİŞE MÜREKKEP ALINMIYOR

İmza törenine katılmayarak dışarıda basın mensuplarıyla bir araya gelen Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın’ın önceki gün yapılan yüzde 3.5’lik teklif için söylediği “Kalemi elimize verdiler ama mürekkebi yok. Adaletin kapısı açıldı kalkınmanın kapısı açılmadı” sözlerini hatırlatarak “Kalemin mürekkebi üç buçuğu dört yapınca mı dolmuş oldu? Kalkınmanın kapısı 0,5 puan artınca mı açıldı?” dedi. 

Sözleşme imzalandığında Memur-Sen’e bağlı sendikaların başkanlarından sadece ikisinin ayakta olduğunu diğerlerinin protesto edercesine masada oturduğunu söyleyen Koncuk, “Gönüllerin razı olmadığı açıkça belli ama yapılan bir şey yok. En azından hakem kuruluna gitselerdi, 8 gün daha bu konunun Türkiye’de tartışılmasını sağlardı. Bizler de destek verirdik. Meydanlara inebilirdik. Bu kadar pısırık, bu kadar korkak sendikacılık yapılmaz. Kamu-Sen olarak bu süreci bir orta oyunu gibi gördük. Aktör de bellidir. Sendikacılık tarihimiz iyi bir aktör kazanmıştır” dedi.  

Kamu çalışanlarının TÜİK tarafından açıklanan rakamların çok gerisinde geçinmeye mahkum edildiğini ifade eden Koncuk, devam etti: “0,5 puan artınca mürekkep doldu. O mürekkep artışı ne kadar yapıyor biliyor musunuz, 0,5 puanlık artış en düşük devlet memuru maaşında 11,58 kuruş artış, ortalama memur maaşında ise 15,4 artış demektir. Mürekkep fiyatlarını da araştırdım; dolmakalem mürekkebi 44,10 kuruş, 16TL, 14 TL’de var. Yani 11,58 kuruş artışla bir şişe mürekkep alınamıyor.”
 

Son Düzenlenme Tarihi: 22 Ağustos 2017 15:10
www.evrensel.net

8 yorum yapılmış

 1. mehmet ayan 2 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 0  /  Beğenmedim 0

  mrblar memursen yöneticisi sayın ali bey lafı fazla uzatmamak gerekir elinizi vicdanınıza koyun Allah için kapı ardın da görüşmeler yaparak ne yapmaya çalışıyorsunuz bir sendika yöneticisinin kapı ardın da görüşebileceği ne olabilir acaba millet vekilliği vs olabilir mi yazık değil mi bunca insana memura yapılan çok büyük bir haksızlık aslında türkiye sendikaların bağımsız olması birilerinin güdümüne sokulmaması lazım şartlar ne gerektiyorsa ona göre zam yapılmalı madem hükümetin verdiği zamı onayladınız o zaman siz niye varsınız bence bu saatten sonra sendikaya gerek kalmamıştır kusura bakmasınlar bizi sata sata bir hal ettiler saygılar

 2. berlin 2 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 0  /  Beğenmedim 0

  Cok bile vermi$ler, nasil olsa"Din tacirleri ne yapip edip bunlarin oylarini
  aliyorlar ya da caliyorlar, hic zam yapmasalar gene oy verirler, 3-5 paket makarna kömür yeter

 3. misafir 2 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 0  /  Beğenmedim 0

  memuru satmayan varmi Adam millet vekili olacak.kim secti bu adami hava dan zembillemi indi.debreli hasan gibi atip tutuyordu kulagina fisiltadilar hemen yelkenleri suya indirdi yazik memura Hele hele emeklilerine.

 4. 4/Cli 2 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 0  /  Beğenmedim 0

  Kamu Sen başkanı Ali Yalçın memurları resmen açık açık satmıştır...4/C lileri yine ham malzeme olarak kullandın..bizim yüzümüzü güldürmedin RABBİM de senin yüzünü güldürmesin inşallah....şimdiden miilet vekilliğin garanti senin ....

 5. lg 2 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 0  /  Beğenmedim 1

  biz 4/c lilere yapılan zulmü kınıyorum. bende Sivas tan Ankara ya yürüyeceğim. Elimde de Fetö için değil 4/c için adalet yazan pankart olacak.

 6. Deniz 2 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 0  /  Beğenmedim 0

  KESK kenarda kalarak hijyenini korudu..

 7. Garip emekliler 2 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 0  /  Beğenmedim 0

  Sendikacılar bağırdı demekti rol yapıyorlardı. Tom mikifare oyunlari gibi.Aldattın ve % 25.e erişen enafyonu gormedin SENDİKA AĞALARI..FERRARIYI ALIN KAÇIRMAYIN garipleri aidatı ile..Gerii Allaha havale ediyor garip emekli..bu ay kirayı nasıl verecek onu düşünsün. Sizde mersedeslerinizi tokuşturün. .haklarımız sizlere haram olsun

 8. Masa memuru emeklileri 2 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 0  /  Beğenmedim 0

  Emekli memuru ....özellikle masa memuru..nü sendika alsattı. 1700 lira maaş alan emekli 900 lira kira veriyor.yakında 1000 lira olur.700 lira ile ne yapsin.1 ay nasıl geçinsin. .memurlar ve Emekliler asla akp.ye oy vermemeli. Danışmanlar 20 000 lira ve diğer avantajlar alırken 80 milyon düşünülüyor. Ve hiç bir is yapmalar. .memur da hayatının 25 ve ustu seneler devlete verir..Adalet bumu? ...AKPYE KESİNLİKLE 20 MİLYONA YAKIN BU AILELER OY VERMRSIN..

Yorum yapın

Yorum yapmak için üyelik gerekmemektedir. Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren, tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.