Karapınar'da Suriyelilere dönük ırkçı kışkırtma

Karapınar'da Suriyelilere dönük ırkçı kışkırtma

Konya Karapınar’da taciz iddiasıyla Suriyelilere dönük başlatılan linç kampanyası dün gece saatlerinde de devam etti.

Konya Karapınar’da dün saat 00.30 sıralarında Fatih Mahallesi Seçilmiş Sokak'ta oturan Mehmet Ertunç (20), arkadaşlarıyla birlikte gezerken, daha önce kız kardeşini rahatsız edip, tacizde bulunduğunu iddia ettiği aynı sokakta oturan Suriyeli 8 çocuk babası Mustafa El Muhammed (35) ve 5 çocuk babası Hüseyin El Muhammed ile karşılaştı.

İki grup arasında çıkan tartışma kısa sürede kavgaya dönüştü. Kavga sırasında eve gidip av tüfeğini alan Mehmet Ertunç, Suriyeli iki kişinin üzerine ateş açtı. Vücutlarının çeşitli yerlerinden yaralanan Mustafa El Muhammed ile Hüseyin El Muhammed, ambulansla Karapınar Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.

Mustafa El Muhammed doktorların tüm çabasına karşın kurtarılamadı. Hüseyin El Muhammed ise ilk müdahalesinin ardından Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edildi.

Gözaltına alınan Mehmet Ertunç ile olaya karıştığı öne sürülen Hasan Özenli (24) ve Davut Güner çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı, Mustafa Güdal (34) ise serbest bırakıldı.

IRKÇI KIŞKIRTMA

İlçede önceki akşam saat 21.00 sıralarında sosyal medya üzerinden örgütlenen yüzlerce kişilik grup Anıt Meydanı'nda toplanıp, Suriyelilerin bulunduğu evlere yürüdü. Irkçı grup polisin uyarısı üzerine dağıldı.

Ancak dağılan kalabalığın büyük bir bölümü Çetni Mahallesi'nde hasarlı ve yıkılma tehlikesi nedeniyle boşaltılan Suriyelilerin kaldığı sağlık ocağı binasına gitti. Polis, binanın çevresinden önlem alırken, Konya ve Ereğli'den de takviye çevik kuvvet ekibi sevk edildi. Irkçı grubun dağılmaması üzerine TOMA'dan sıkılan tazyikli su ile müdahale edildi.

Daha sonra olay yerine gelen Karapınar Kaymakamı Mustafa Karaca, kalabalığı dağılmak üzere ikna etmeye çalıştı. Kaymakam Karaca ırkçı gruba Suriyelilerin ilçe dışına çıkartılacağını söyledi. Eski sağlık ocağı binasındaki Suriyeli mülteciler bu binadan tahliye edildi.

İlerleyen dakikalarda yeniden bir araya gelen ırkçı grup bu kez de farklı noktalardaki Suriyelilere ait ev ve işyerlerine taş ve sopalarla saldırdı. Grup bazı binaları ateşe vermeye çalıştı. Kentte gerginlik sürerken, polis güvenlik tedbirlerini artırdı. (DHA)

www.evrensel.net

3 yorum yapılmış

 1. yorumcu 4 gün önce Yanıtla  /  Beğendim 0  /  Beğenmedim 0

  O zaman yanınıza alın.Evinizde birer suriyeli besleyin hiç bir şey olmaz

 2. Aslı budur 2 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 1  /  Beğenmedim 0

  Karapınar Bilgisi
  Geçen gün Karapınar'da yaşananlar:

  21 Ağustos 2017 akşamı Karapınarlı birkaç kişiyle ve Suriyeli iki-üç kişi arasında bir tartışma yaşanır. Çalıştığı halde parasını alamayan Suriyeli ile parayı vermeyen Karapınarlı arasında çıkan tartışma kavgaya dönüşür ve Karapınarlı silahla iki Suriyeliyi vurur. Biri (8 çocuk babası) olay yerinde ölür diğeri ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılır. (O da sonradan ölür) Gece başlayan gruplaşma ve kavga işaretleri üzerine ilçeye çevik kuvvet gelir. Bu olay sabahleyin (22 Temmuz 2017) taciz iddiasıyla kamuoyuna özellikle sosyal medyadan duyurulur. Suriyeliler genç kızı taciz etmişler, abisi de onları vurmuş olarak sosyal medyada provakasyon başlar.

  Gün boyu özellikle facebook üzerinden belli adreslerden olay tahrik edilir ve Suriyeliler hedef haline getirilir. Bu arada gün boyu akşam saat 21.30’da ilçe meydanında buluşma çağrıları yapılır. Özellikle şiddet eğilimli 150-200 kişilik bir grup akşam meydanda toplanır ve Suriyelilerin ilçeden çıkartılması için sloganlar atar. Suriyelileri öldüren kişinin babası (Karapınar’ın belası olan pavyonun müdavimlerinden) ise meydanda bulunan polis aracına çıkarak öfkeli kalabalığa hitap eder, onları kışkırtır. Bu sahne birçok kişi tarafından facebooktan canlı yayın olarak verilir. Olay yerine ilçe kaymakamı gelir ve gerek polis aracı üzerinde konuşan katilin babasına ve gerek topluluğa “Suriyelilerin ilçeden çıkartılacağı” sözünü verir ve dağılmalarını söyler. Grup dağılır. Ancak önceden planlanmış vaziyette ilçede farklı yerlerde oturan Suriyelilerin evleri taşlanır, camları kırılır, erkekleri dövülür. Birçok Suriyeli kan revan içinde hastaneye kaldırılır. (Bu olayların hastane acilinde ve kamera kayıtlarında kaydı vardır) Kadın ve çocuklar dehşet ve korku içinde kalırlar. Kimileri komşularına sığınır. Çarşıda Suriyelilere ait dükkanlar yakılır, camları kırılır.

  Aynı gece ise kaymakamın talimatıyla tüm Suriyeliler (Toplam sayının 300 civarında olduğu belirtiliyor) kadın-çocuk demeden otobüslere bindirilir ve Konya ile Ereğli’ye götürülür.

  Ertesi sabah ise aynı grup sosyal medyada zafer çığlıkları atar “Karapınar temizlendi” manşetleri yayınlarlar. Facebook üzerinden yayın yapan yerel medya önce işi körükler, ertesi sabah sağduyu çağrısı yapar. Sağduyu çağrısının sebebi ise hiçbir inisiyatif almadan 200 kişilik gruba boyun eğen kaymakamın kendilerini çağırarak sağduyu çağrısı yapın telkinidir.

  Bu olay başlı başına bir skandal ve vahim bir tablodur.

  1- Olaylar bir gece öncesinden “geliyorum” dediği hâlde emniyet tedbiri almayan kaymakam ve emniyet kusurludur.

  2- Sosyal medyada tahrik ve provakasyon yapanlara yönelik adım atılmamıştır. Toplumu kin ve düşmanlığa sevk edenlere yönelik işlem yapılmamıştır.

  3- Devlet otoritesi 200 kişilik şiddet eğilimli (bir kısmı da daha önce Karapınarda hiç görülmeyen ve kim oldukları bilinmeyen) kişilere boyun eğmiştir. Kaymakam ilk ve tek çözüm yolu olarak bu gruba Suriyelilerin ilçeden çıkartılacağı sözünü vermiş ve onların dağılmalarını istemiştir. Oysa 50 bin kişilik ilçede 200 kişilik vandal grubu gece boyunca anarşi estirmiş ve devlet olaya seyirci kalmıştır.

  4- Suriyelileri vuran kişinin babasının polis arabası üzerinde konuşturulması ve provakasyona aracı olunması ise izah edilemeyecek bir kusurdur.

  5- İlçe Kaymakamı ve ilçe belediye başkanı inisiyatif alarak sorunu çözmek yerine 300 kişilik Suriyeli mültecilere ikinci bir “karanlık gece” yaşatılmasına seyirci kalmışlardır.

  Belediye başkanı tüm olaylar olup bittikten sonra (22 Temmuz 2017 saat 18:30’da) halka SMS göndererek sağduyu çağrısı yapmıştır.

  Sonuç olarak; söz konusu olay bir “ayrımcılıktır, ırkçılıktır ve provakasyon”dur. Karapınar’ın adı böyle bir olayla lekelenmiştir. İnsani, dini, ahlaki ve hukuki hangi açıdan bakılırsa bakılsın hiçbir şekilde izahı olmayan bu olay tüm yönleriyle araştırılmalı ve sorumlular hakkında gerekli adli-idari işlemler yapılmalıdır.

 3. Serkan Çetin 2 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 1  /  Beğenmedim 1

  Ne ırkçısı arkadaşım yahu ! Sizin bacınıza yada ananıza bir Suriyeli yada Amerikalı tecavüz etmeye kalksaydı tepkiniz ne olurdu ?

  İyi Suriyeli olduğu için her türlü ahlaksızlık ve suçu işleme özgürlüğü, pişkinliği olacak , daha sonra biri bunlara müdahale edince ırkçı gösteri diyeceksiniz ! YOK YAAA !

Yorum yapın

Yorum yapmak için üyelik gerekmemektedir. Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren, tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.