21 Ağustos 2017 20:49

Folklor yasağına tepki: Folklordan neden korkuyorsunuz

Halk eğitim merkezlerinde halk oyunları kursunun yasaklanmasına tepki:  Yoksa derdiniz kadınla erkeği bir arada görmeye katlanamıyor oluşunuz mu?

Folklor yasağına tepki: Folklordan neden korkuyorsunuz

Paylaş

Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü, il ve ilçelerde Halk Eğitim Merkezlerine gönderilen yazıyla ikinci bir talimata kadar 1 Ağustos 2017’den itibaren Halk Oyunları kursları açılmayacağı kararı alındı. 

CHP Milletvekili ve TBMM Eğitim Komisyonu üyesi Ceyhun İrgil yaptığı açıklamada şu ifadelerde bulundu: 

SİZİN DERDİNİZ NE?

“Halk oyunları ait olduğu toplumun kültür değerlerini yansıtır. Toplumların ulusal duygularını yansıtır. Toplumsal bağlarını pekiştirip kuvvetlendirir. Başka hiçbir kültür olayı tüm gelenek ve görenekleri halk oyunları kadar ifade etmez. Türkiye gibi renkli ve zengin kültür yapısına sahip bir toplumun halk oyunları nesiller boyu korunup yaşatılmalıdır. Oysa bu karar unutturma çabasıdır. Milli ve yerli olmaya değer ve önem verdiğini söyleyen bir iktidarın her aldığı kararda olduğu gibi halk oyunlarını yasaklama kararı da bu ülkeye, bu topluma ve kültürel değerlerimize ihanettir! Bu yasak kültürümüze saldırıdır. Madem milli ve yerlisiniz folklora neden karşısınız? Folklordan neden korkuyorsunuz? Zeybekten, atabarından, horondan, misketten, çayda çıradan neden korkuyorsunuz? Yoksa tek derdiniz bir folklor oyununda; bir sevinçte, bir mutlulukta kadınla erkeği bir arada görmeye katlanamıyor oluşunuz mu?” (HABER MERKEZİ)
 

ÖNCEKİ HABER

Bir yılda 319 bin öğretmenin yeri değişti

SONRAKİ HABER

Organize İşler: Sazan Sarmalı, vizyondan kalkmadan Netflix'e geldi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa