21 Ağustos 2017 18:01

Sorumluluğu sadece personele yüklediler!

Sağlık Bakanlığı yoğun bakımda yer olmadığı için başka bir hastahaneye sevk edilen hastanın ölümüyle ilgili personeli suçladı.

Paylaş

Yoğun bakım ünitesinde yer bulunamadığı için yaklaşık 500 kilometre ötedeki bir hastaneye sevk edilen ve sevk edildiği hastaneye ulaşamadan hayatını kaybeden 58 yaşındaki Müberra Çeçen hakkında CHP Milletvekili Didem Engin’in sorularına cevap veren Sağlık Bakanlığı, suçu personele attı.

Bir açıklama yapan Engin, “AKP kendi başarısızlığını vatandaşlar ve sağlık çalışanlarını karşı karşıya getirerek örtbas edemez” dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Didem Engin’in geçtiğimiz aylarda yoğun bakım ünitesinde yer bulunamadığı için yaklaşık 500 kilometre ötedeki bir hastaneye sevk edilen ve sevk edildiği hastaneye ulaşamadan hayatını kaybeden 58 yaşındaki Müberra Çeçen’le ilgili soru önergesine Sağlık Bakanlığından yanıt geldi.  Bakanlıktan gelen yanıtta Müberra Çeçen’in yoğun bakım kapasitesindeki yetersizlik sebebiyle hayatını kaybettiği ve disiplin soruşturması açıldığı yer alırken, Bakanlıktan gelen cevabı değerlendiren Engin, “Sağlık Bakanlığının, yoğun bakım kapasite yetersizliğinde tek sorumlunun ilgili sağlık personeliymiş gibi davranması kabul edilebilir bir tutum değildir. Müberra Çeçen AKP’nin popülist ve başarısız sağlık politikaları sebebiyle hayatını kaybetti. AKP kendi başarısızlığını vatandaşlar ve sağlık çalışanlarını karşı karşıya getirerek örtbas edemez” dedi. Türkiye genelinde, 2016 yılında yoğun bakım ihtiyacı nedeniyle 24 bin 280 hastanın iller arası sevk edildiğini belirten CHP İstanbul Milletvekili Didem Engin “2017 yılının ilk iki ayında dahi yoğun bakım ihtiyacı nedeni ile iller arası sevk edilen hasta sayısı 4 bin 439. Yoğun bakım kapasitelerinin yetersizliği vatandaşlarımızın büyük mağduriyet yaşamasına neden oluyor. Bir an evvel sosyal devlet ilkesine uygun bir biçimde yoğun bakım kapasitelerimizi artırmalı, vatandaşlarımızın hızlı bir şekilde sağlık hizmetine erişimi sağlanmalıdır” dedi. (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

AÜ'de köpeklere antidepresan verildi iddiası

SONRAKİ HABER

Marmara'da parçalı ve çok bulutlu hava hakim olacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...