21 Ağustos 2017 14:17

ABD, Rusya'da göçmen olmayan vize uygulamasını askıya alıyor

ABD'nin Rusya Büyükelçiliği, Rusya genelinde ABD'ye geçici süreli ziyaret amacıyla verilen göçmen olmayan vizeleri askıya alacağını duyurdu.

ABD, Rusya'da göçmen olmayan vize uygulamasını askıya alıyor

Paylaş

ABD'nin Rusya Büyükelçiliği, 23 Ağustos'tan itibaren Rusya genelinde turizm, geçici süreli çalışma, eğitim ve değişim programları gibi amaçlar için ABD’ye geçici süreli ziyaret amacıyla verilen göçmen olmayan vizeleri askıya alacağını duyurdu.

Sputnik'in haberine göre ABD Büyükelçiliği'nden yapılan açıklamada, bu kararın Rusya'nın ülkedeki ABD'li diplomatların sayısının 1 Eylül'e kadar 455'e indirilmesi yönündeki talebine cevaben alındığı belirtildi.

"Rusya hükümetinin ülkedeki ABD'li diplomatik personele uyguladığı üst limit nedeniyle, Rusya genelindeki tüm göçmen olmayan vize işlemleri 23 Ağustos'ta askıya alınacak" denen açıklamada, göçmen olmayan vize işlemlerine 1 Eylül'de Moskova Büyükelçiliği'nde yeniden başlanacağı, ülke genelindeki konsolosluklarda ise belirsiz süreliğine ara verileceği vurgulandı.

ABD Büyükelçiliği, takvime alınan tüm başvuruların iptal edileceğini, başvuru sahiplerinin yeni tarih almak için yapması gerekenlerle ilgili talimatların ayrıca duyurulacağını kaydetti.

Açıklamaya şöyle devam edildi:

"Rusya hükümetinin verdiği son tarih olan 1 Eylül'e kadar personel ayrılışları ve azaltımını gerçekleştirmek için planlara başlandı. ABD Büyükelçiliği, personel sayısı düşük seviyede tutulduğu sürece düşük kapasitede hizmet verecek. Personel değişimleri, kısıtlı sayıdaki göçmen vizesi uygulamalarını da etkileyecek. Etkilenen başvuru sahipleri, mülakatların zamanı ve tarihinde bir değişiklik olması halinde bilgilendirilecek."

ABD diplomatik temsilciliği, büyükelçilik ve ülke genelindeki konsolosluklar vize işlemlerini askıya almadan önce vize ücreti ödeyen Rusya vatandaşlarına geri ödeme yapılmayacağını ve mevcut başvuruların başka bir ülkeye yönlendirilemeyeceğini de belirtti.

Temsilcilik, ödenen ücretlerin ödeme tarihinden itibaren bir yıl süreyle geçerli olduğunu da anımsattı.

ABD'nin yaptırım girişimlerinin devam etmesi üzerine Washington'a yanıt veren Rus Dışişleri, Moskova'daki diplomatik temsilciliklerin ABD Büyükelçiliği tarafından kullanılmasını askıya almış ve ABD'den Rusya'daki diplomatlarının sayısını 1 Eylül'e kadar 455'e düşürmesini istemişti.

RUSYA: YANIT VERECEĞİZ

Rusya Federasyon Konseyi Dış İlişkiler Komitesi Başkan Yardımcısı Andrey Klimov, ABD'nin göçmen olmayan vizeleri askıya alma kararını 'diplomatik girişim' olarak nitelendirdi ve Moskova'nın buna kısa süre içinde simetrik yanıt vereceğini vurguladı.

Sputnik'e değerlendirmelerde bulunan Klimov, "Bu elbette bir diplomatik girişim. Uzun süre beklememize gerek yok, görünen o ki simetrik bir yanıt vereceğiz" dedi. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Budak: Kurultay adalete güç katmak isteyen herkese açık

SONRAKİ HABER

Celal Şengör: Elin dangalağına organ verip onu yaşatmanın anlamı yok

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa