21 Ağustos 2017 12:55

İsveç’in 15 kentinde kadınlar doğumevleri için yürüdü

İsveç'te kadınlar, 'İlk gelene değil herkese doğumevi' sloganıyla 15 kentte sokaklara çıktı.

İsveç’in 15 kentinde kadınlar doğumevleri için yürüdü

Paylaş

Murat KUSEYRİ
Stockholm

İsveç’te Komedyen Cissi Wallin ve Anaokulu Öğretmeni Emily Comeau Hellsing’in doğumevleri kaosunun son bulması için kadınlara yaptıkları çağrı karşılık buldu. Pazar günü İsveç’in 15 yerleşim biriminde “İlk gelene değil herkese doğumevi” parolasıyla  meydanlara çıkan binlerce kadın, hükümet ve belediye yöneticilerinden doğumevleri sıkıntısına çözüm bulmalarını istedi.

Cissi Wallim, Mama adlı dergide doğum kliniklerinin kapatılmasını kadınlara yönelik bir savaş olarak değerlendirdi ve kadınlara “Belirgin olan kadın nefretine karşı ülke çapında protesto gösterileri” yapmaları çağrısında bulundu. “Doğum Haykırışı” adlı örgütlenme ve Ebeler  Federasyonu eylemlere destek vereceğini açıkladı.

‘İNSANCA DOĞURMAK İSTİYORUZ’

Başkent Stockholm’deki gösteri Mariatorget Meydanı’nda başladı. Çoğunluğunu kadınların oluşturduğu bini aşkın kişi, “Paradan daha değerliyiz”, “Adalet”, “İnsanca doğurmak istiyoruz” yazlılı döviz ve pankratları taşıyarak Medborgarplatsen Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti.
Yürüyüş boyunca hükümet ve belediyelerin kemer sıkma politikasını kınayan ve daha fazla doğum kliniği açılmasını isteyen sloganlar atan kadınlar, slogan atmayı mitingin yapıldığı meydanda da sürdürdü.

Meydanda ilk konuşmayı yapan Emily Comeau Hellsing, ebeler ve halkın tüm uyarılarına rağmen hükümetin doğumda yaşanan krizi çözmek için herhangi bir girişimde bulunmadığı için “Yeter artık” diyerek 15 ilde meydanlara çıktıklarını söyledi.

Doğum Haykırışı’ndan Eva da, tüm kadınlar için güvenli ve kadınların sağlıklarını riske atmayan doğum hizmetleri istediklerini ve bunun sağlanması için Doğum Haykırışı’nı kurduklarını belirttikten sonra taleplerinni şöyle sıraladı: “Doğum yapan her kadına bir ebe, tüm kadınlar için güvenlikli doğumevleri istiyoruz. Doğum sırasında kadınların yanında sürekli bir ebe olmasını istiyoruz. Hiçbir kadının doğum yapmak için başka illere gönderilmesini kabul etmiyoruz.”

Hanna adındaki bir ebe, çalıştığı doğumevinde yer olmadığı için Temmuz ayı içinde 24 kadını doğum yapmaları için çevre illerdeki hastanelere yolladıklarını söyledikten sonra “Biz bunu yapmak istemiyoruz. Kadınlar kendi illerindeki hastanelerde doğum yapabilmemli. Bunun sağlanması için de devletin doğumevlerine kaynak aktarması ve yeni personelin işe alınması gerekir” dedi.

GÜVENLİKLİ DOĞUM VADEDEMİYORUZ

Ebeler Federasyonu Başkanı Eva Nordlund, 2013 yılında bir grup hemşirenin doğumevlerinde yaşanan krizi gündeme getirdikleri halde aradan geçen 4 yıl içinde herhangi olumlu bir gelişme olmadığı için “Yeter artık” dediklerini belirttikten sonra şunları kaydetti:
“Ebeler olarak hamile kadınlara güvenli bir doğum vadedemiyoruz. Sayımız az olduğu için doğum yaptırmaya yetişemiyoruz. Doğum yapacak her kadına bir ebe ve daha fazla doğum klinikleri açılmasını istiyoruz. Doğum kliniklerine ayrılan kaynak arttırılmalı ve daha fazla ebe işe alınmalı. Her kadının insan onuruna yaraşır doğum hizmeti alması gerekir. Bunun için de yetkililer harekete geçmeli.”

DOĞUM KLİNİĞİ İŞGALİ 9. AYINA GİRDİ

Bazı yerleşim birimlerimlerinde belediyenin yürürlüğe koyduğu tasarruf ve kemer sıkma politikasından en fazla hastanelerin doğum servisleri olumsuz etkilendi. Sollefteå ilinde, Göteborg’de Möldal ve Stockholm’de Sofia hastanelerindeki doğum klinikleri art arda kapatıldı.
Sollefteå ilinde hastanenin doğum bölümünün kapatılmasına tepki gösteren yöre halkı, bu yılın ocak ayında başlattığı işgali sürdürüyor. Doğum yapacak kadınlar, 200 kilometre uzaklıktaki ilde bulunan hastanenin doğum bölümüne gitmek zorunda. Kliniğin kapatılmasından iki hafta sonra bir kadın araba içinde doğum yapmak zorunda kalmıştı.

ÖNCEKİ HABER

Kayseri'de yılanın ısırdığı işçi hastaneye kaldırıldı

SONRAKİ HABER

Afganistan'da Taliban saldırısı: 5 ölü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa