21 Ağustos 2017 11:23
Son Düzenlenme Tarihi: 21 Ağustos 2017 12:12

Polis eylemlerde Kangal köpeği kullanmaya hazırlanıyor

Gözaltı sırasında darp ve işkence iddialarıyla gündemde olan çevik kuvvet şimdi de 'milli ırk' diye Kangal köpeği kullanmaya hazırlanıyor.

Polis eylemlerde Kangal köpeği kullanmaya hazırlanıyor

Paylaş

Eylemlere müdahale esnasında aşırı güç kullanımı ve gözaltı sırasında darp ve işkence iddialarıyla gündemde olan çevik kuvvet şimdi de Kangal köpeği kullanmaya hazırlanıyor.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü, eylemlerde ‘milli ırk’ ve ‘görüntüsünün caydırıcı olması’ gerekçesiyle kangal köpeği kullanmaya hazırlanıyor

DHA’nın haberine göre, bu kapsamda Sivas'ta bulunan bir çiftlikten ilk etapta eğitilmek üzere 10 yavru Kangal İstanbul'a götürüldü. İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün Kangal köpeğini tercih etmesinin gerekçesi ‘milli ırk’ ve ‘görünsünün caydırıcı’ olması

'MİLLİ IRKIMIZ DEĞERLENDİRİLİYOR'

Altınyayla ilçesinde Kangal köpeği yetiştiriciliği yapan Murat Taşdelen şunları söyledi:

"İstanbul Emniyeti Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'nden bir talep geldi. Kangal köpeğini güvenlik amacıyla kullanacaklar. Toplumsal olaylara müdahalede kullanmak için Kangal köpeğini tercih ettiler. Şu anda bir proje aşamasında olduğu söylendi. Bilindiği gibi bir çok köpek ırkı yurt dışında toplumsal olaylara karşı kullanılmakta. Ülkemizde de Kangal köpeği meşhur olduğu için şu an milli ırkımız değerlendiriliyor. Bu konuda yavru Kangal alımı için çiftliğimiz seçilmiştir. İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne ilk etapta 10 tane yavru Kangal köpeğini sağ salim teslim ettik. İleri zamanlarda performansa göre değerlendirilip bu kapasite artırılacak. Sivas'ta bir çok üretim yerini gezdiler ve araştırma sonucu bizim çiftliğimizi seçtiler. Biz de köpekleri almaya gelen polis arkadaşlarımızı Kangal köpeğinin bakımı ve beslenmesi konusunda bilgilendirdik."

'GÖRÜNTÜ OLARAK CAYDIRICI'

Kangal köpeğinin fiziki yapısı nedeniyle diğer ırklara oranla daha caydırıcı olduğunu söyleyen Taşdelen şöyle devam etti:

"Yurt dışında toplumsal olaylarda polise yardımcı bir çok köpek ırkı kullanılmaktadır. Ülkemizde de bu köpekler dışarıdan gelmektedir. Polis teşkilatımız şimdi yerli köpekleri eğitip bütün birimlere dağıtmayı planlıyor. Kangal köpeği üst seviye bir köpektir. Diğer Alman ve Belçika kurduna oranla fiziksel yapı olarak üst seviyededir. Toplumsal olaylarda ilk başta Kangal köpeğinin görüntü olarak caydırıcı bir özelliğe sahip olacağını düşünüyorum." (HABER MERKEZİ)
 

ÖNCEKİ HABER

Barselona saldırısı şüphelisi Avrupa çapında aranıyor

SONRAKİ HABER

‘Sinyalizasyona gerek yok’ ikramlara milyonlar var!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa