21 Ağustos 2017 11:17

Barselona saldırısı şüphelisi Avrupa çapında aranıyor

Barselona'da 13 kişinin yaşamını yitirdiği saldırıda minibüsü kullanan şahsın 22 yaşındaki Yunus Ebuyakub olduğu bildirildi.

Barselona saldırısı şüphelisi Avrupa çapında aranıyor

Paylaş

Katalan yetkililer, İspanya’nın Barselona kentinde geçen hafta beyaz bir kamyonetle gerçekleştirilen ve 13 kişinin hayatını kaybettiği saldırının zanlısı Yunus Ebuyakub’un artık Avrupa çapında arandığını açıkladı.

BBC Türkçenin haberine göre, Katalonya Özerk Bölgesi İçişleri Bakanı Joaquim Forn, “Bütün kanıtların aranan zanlılardan Yunus Ebuyakub’un kamyonetin sürücüsü olduğuna işaret ettiğini” söyledi. İspanyol El Pais gazetesi ise Yunus Ebuyakub olduğu iddia edilen kişiye ait olduğu iddia edilen bazı fotoğraflar yayımladı. Fotoğraflarda görülen kişinin yürüyerek saldırının gerçekleştirildiği La Ramblas Caddesi yakınlardaki bir pazarın içinden geçtiği görülüyor. İspanyol basını, saldırının ardından Ebuyakub’un bir araba çalarak kaçtığını iddia ediyor.

ART ARDA SALDIRILAR

Geçen hafta Perşembe günü La Ramblas Caddesi’nde beyaz bir kamyonetin kalabalığın arasına girmesiyle ve 13 kişi hayatını kaybetmiş, en az 100 kişi yaralanmıştı.

Ardından kentin 120 kilometre güneyinde bulunan sahil kasabası Cambrils’de bir araç yayaların üzerine sürülmüş, Barselona saldırısı ile bağlantılı oldukları düşünülen 5 şüpheli öldürülmüştü. Şüphelilerin yaraladığı kişilerden biri ise hayatını kaybetmişti.

Geçen hafta Çarşamba gecesi ise Barselona’ya 200 kilometre uzaklıktaki Alcanar’da yaşanan ve bir evin tamamen yıkılmasına, bir kişinin hayatını kaybetmesine yol açan patlamanın da kentte düzenlenen saldırı ile bağlantılı olduğu, evde “bomba hazırlanırken” yaşandığı belirtildi. Aynı evde 120 gaz bombası kapsülünün bulunduğu ve bu kapsüllerin araçlı saldırılarda kullanılmasının planlandığı aktarıldı.

Hücrenin 6 aydan uzun süredir saldırı düzenlemeyi planladığı ifade edildi. Yetkililer ayrıca Ünlü Mimar Gaudi’nin tasarladığı La Sagrada Familia adındaki katedralin de saldırganların hedefi olduğunu kaydetti.

Aynı gün Barselona'ya 120 km mesafedeki Cambrils'teki araçlı saldırıda da 1 kişi hayatını kaybetmişti. Polis saldırıların bağlantılı olduğunu düşünüyor.

ZANLILAR KİMLER?

Barselona’daki saldırıyı IŞİD örgütü üstlendi. Zanlıların direkt IŞİD’e mi bağlı olduğu yoksa örgütten ilham mı aldıkları bilinmiyor.
Öldürülenler: Beş şüpheli Cambrils’te vurularak öldürüldü; Musa Okabir (17), Said Aallaa (18), Mohamed Hychami (24), Omar Hychami, Hüseyin Ebuyakub.
Tutuklananlar: Üç kişi Ripoll’de tutuklandı; Moussa’nın kardeşi, belgelerinin araç kiralamak için çalındığını söyleyerek teslim olan Driss Okabir (28), Sahal el-Karib (34), Mohammed Aallaa (27). Mohamed Houli Cemlal ise Alcanar’daki patlamanın ardından tutuklandı.
Arananlar: La Ramblas’taki saldırının sürücüsü olduğu düşünülen Yunus Ebuyakub; Said’in kardeşi Yusuf Aallaa; Abdelbaki Es Satty. Son iki kişi Alcanar’daki patlama sırasında ölmüş olabilir. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Kızını kalaşnikofla vuran babaya 'tahrik indirimi' istemi

SONRAKİ HABER

Şehir hastanesi inşaatında kötü yemeğe isyan

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa