Vinç Operatörleri Derneği: Rant için iş cinayetine davetiye

Vinç Operatörleri Derneği: Rant için iş cinayetine davetiye

Anadolu Kule Vinç Operatörleri Derneği, operatörlük belgesinin ranta çevrildiğini belirterek, önlenmemesi halinde iş cinayetlerinin süreceğini söyledi

Anadolu Kule Vinç Operatörleri Derneği üyeleri, operatörlük belgesinin ranta çevrildiğini belirterek, bunun önlenmemesi halinde iş cinayetlerinin süreceğini bildirdi.
 
Kadıköy Boğa’da toplanan kule vinç operatörleri adına açıklamayı Dernek Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akman okudu. Çeşitli basın yayın organlarında kule vinç operatörlerinin ücretlerinin 15 bin lira olduğu yönünde haberler çıktığını hatırlatan Akman, bu haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirtti. Yerden 100 metre yukarda, günde 12-13 saat çalıştıklarını ve bunun karşılığı 4 bin lira ücret aldıklarını kaydeden Akman, çoğu kez ücretlerini vincin tepesinde eylem yaparak alabildiklerini dile getirdi. Bu haberlerin amacının yasalardaki boşluklardan faydalanarak rant sağlamak olduğunu söyleyen Akman, şöyle devam etti: “Bu haberleri yapanlar iş makineleri kursları vasıtasıyla bir haftalık göstermelik eğitim sonucunda insanlara operatörlük belgesi vermektir. Bu rant odaklarının önü alınamaz ise ne yazık ki mevcut is kazaları ile iş cinayetleri birkaç kat daha artacaktır” dedi.
 
İş cinayetlerinin en önemli sebebinin gerekli mesleki eğitim ve iş güvenliği eğitimlerinin verilmemesi ve gerekli denetimlerin yapılmaması olduğunu dile getiren Akman, “Biz kule vinç operatörleri olarak iş cinayetlerinin son bulması için gerekli düzenlemelerin yapılması, meslek eğitimlerinin standarda kavuşturulması ve şantiyelerde gerekli denetimlerin yapılması gerektiğine inanıyoruz” dedi. (İstanbul/EVRENSEL)

www.evrensel.net

1 yorum yapılmış

  1. Kerim deveci 2 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 0  /  Beğenmedim 0

    Sevgili basın yayın organları mesleğimizin itibarını kullananarak sahalarına göstermelik kule vinç koyup formaliteden yetersiz uygulamalarla meslek öğretiyoruz diye operatörlük belgesi satmak için insanları dolandıran karşılığında 15 000 TL maaş vaadinde bulunan bu kişilere karşı devletimiz acil önlem almalıdır bu kurslar gerçekten meslek öğretiyorsa bunu hakkıyla yapmalıdırlar standartlara uygun yapmalıdırlar aksi halde şantiyelerde yaşanan iş cinayetleri önüne geçilemez bir hal alacaktır buradan sizin aracılığınızla milli Eğitim Bakanlığımızı çalışma ve Sosyal güvenlik Bakanlığımızı bu kurslara denetimin sıklaşması için gerekli atmalarını atacağına yürekten inanıyorum saygılarımla Kerim DEVECİ AKVODER denetim kurulu başkanı

Yorum yapın

Yorum yapmak için üyelik gerekmemektedir. Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren, tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.