20 Ağustos 2017 19:57

Geçici işçilerin acı bayramı: 100 bin işçi işsiz kaldı

Kamuda çalışan geçici işçiler bayram öncesi ve okulların açılmasına kısa bir süre kala işsiz kaldı.

Geçici işçilerin acı bayramı: 100 bin işçi işsiz kaldı

Paylaş

CHP Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, kamu kurumlarında 6 ay süreyle çalışan geçici işçilerin bayram öncesi ve okulların açılmasına kısa bir süre kala iş akitlerinin fesh edilmesi nedeniyle işsiz kaldığını bildirdi. Bu işçilerin ekonomik travmaya sürüklendiğine dikkat çeken Tümer, Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle sunduğu soru önergesiyle sorunu Meclise getirdi. 

‘İŞÇİLER VE AİLELERİ MAĞDUR OLDU’

Kamuda, İŞKUR tarafından 6 ay çalışma şartına tabi tutulan geçici işçilerin, iş akitlerinin bayram öncesi feshedildiğini kaydeden Tümer, “Tüm Türkiye’de sayıları yüz bini aşan, işsizliğin yoğun olarak yaşandığı Adana’da ise binlerce işçi 2017 yılı iş akitlerinin sona erdirilmesi nedeniyle ailelerinin bayram ihtiyacını karşılayamayacağı gibi çocuklarının okullarına hazırlık sürecinde de ekonomik travma yaşayacaktır” dedi.

‘İŞÇİLERİ GERİ ÇAĞIRIN’

Başbakan Binali Yıldırım’a işçilerin çalışma sürelerini uzatma çağrısında bulunan Tümer, şu sorulara yanıt istedi: 
“*Kamuda 6 ay çalışma şartına tabi olan işçilerin, işçi ihtiyacı olan kurumlarda daha fazla süre boyunca çalışmalarını sağlayacak bir düzenleme getirilecek midir?
*Bayram öncesi ve okulların açılmasına kısa bir süre kala işten çıkarılan işçilerin 2017 yılına özel olarak yeniden işe çağırılması için bir girişimde bulunacak mısınız?
* Geçmiş hükümetleriniz döneminde konuyla ilgili düzenleme yapılacağına dair söylemler yerini uygulamaya bırakacak mıdır?
* Adana’da binlerce ve Türkiye genelinde 100 binden fazla geçici işçinin aileleriyle birlikte ekonomik mağduriyetlerinin giderilmesi için acil bir çağrınız olacak mıdır?” (Adana/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

EMEP'ten fındık tepkisi: Üreticiyle dalga mı geçiyorsunuz?

SONRAKİ HABER

İngiltere Başbakanı Theresa May, B Planını açıkladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa