20 Ağustos 2017 16:24

Atatürk’e çiçek veren çocuk heykeline saldırı

Zongulda'ta Atatürk'e çiçek veren çocuk heykelinin kol ve çiçek bölümü kırıldı.

Atatürk’e çiçek veren çocuk heykeline saldırı

Paylaş

Zonguldak’ı 26 Ağustos 1931’de ziyaret eden Atatürk’e ilk ayak bastığı yerde çiçek veren ve o tarihte  5 yaşında olan Ayten Alper’in heykeli saldırıya uğradı. Kimliği belirsiz kişi ya da kişiler heykele saldırıp heykeldeki kol ve çiçek bölümünü kırdı. Heykele dekoratif amaçlı konulan kömür parçaları da etrafa saçıldı.
 
Şuanda 91 yaşında olan Ayten Alper’in bronz heykeline yapılan saldırı tepkiyle karşılandı. CHP İl Genel Meclis üyesi Fikret Zaman, heykelin açılışında hazır bulunduğunu belirterek, “Ulusal kurtuluş mücadelesi vermiş Mustafa Kemal Atatürk’e Zonguldak’a ilk ayak bastığında çiçek veren bir çocuğun elindeki çiçeği kopartıp da atmak çok çirkin bir davranış. Heykeli bu şekilde görünce içim burkuldu.  Bu heykelin özelliğini bilseler kılına dokunmazlar, her gün gelip de tozlarını silerler” dedi.
 
Belediye Başkan Vekili CHP’li Cevat Bulut ise yapılan saldırıyı kınadığını belirterek, “Kırık olan kolu tekrar yaptıracağız. Heykeli eski haline getireceğiz” diye konuştu.

 

Bu arada İl Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı ekipler, olay yerinde inceleme başlattı.

 

GEÇEN YIL AÇILIŞI YAPILMIŞTI

 

Zonguldak Belediyesi, 26 Ağustos 1931’de kente gemiyle gelen ve limandaki iskeleden karaya çıkan Atatürk’ü, 5 yaşındayken “Hoş geldin Gazi babam” diyerek çiçekle karşılayan ve şu anda 91 yaşında olan Ayten Alper’in heykelini yaptırdı. 1 metre 20 santim yüksekliğindeki bronz heykel, Atatürk’ün ilk ayak bastığı Liman Caddesindeki Maden Mühendisleri Odası’nın yanındaki alana dikildi. Heykelin açılışı da geçen yıl 26 Ağustos’ta gerçekleştirildi. (Zonguldak/DHA)

ÖNCEKİ HABER

Erdoğan'dan parti teşkilatlarına: Bize kibir yakışır mı?

SONRAKİ HABER

Altındağ’da bir fırında yangın çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa