20 Ağustos 2017 15:14

Evsizler ve mülteciler için 770 metrekarelik dev battaniye

İsveç'in Göteborg şehrinde kadınlar 770 metrekarelik dev bir battaniye ördü. Battaniye parçalara ayrılarak evsizlere ve mültecilere dağıtılacak.

Evsizler ve mülteciler için 770 metrekarelik dev battaniye

Paylaş

Murat KUSEYRİ
Stockholm

İsveç’in Göteborg kentinde kadınlar, bir yıldan beri ördükleri battaniyeleri birbirine dikerek 770 metrekarelik dev bir battaniye elde ederek yeni bir rekor kırdı. 34 bin 272 “büyükanne karesi”nden oluşan battaniye yeniden parçalara ayrılarak evsizler, mülteciler ve kimsesiz çocuklara gönderilecek.

Cecilia Haapsaari, bundan bir yıl önce bir Facebook grubu oluşturarak evsizlerin kışın kullanmaları için 19 bin kareden oluşan bir battaniye örmeyi hedeflediğini açıkladı. Grubun üye sayısı kısa sürede 950’ye çıktı. Grubun 300 üyesi, bir yıl içinde hedefi aşarak 34 bin 272 büyükanne karesinden oluşan battaniye örmeyi başardı.

GÜZEL AMAÇLI İYİ BİR DÜŞÜNCE

Facebook grubunun oluşturulmasından sonra İsveç’in değişik yerleşim birimlerinde kadınlar, hedeflerine ulaşabilmek için arayışa girdi. Lysekil ilinde yaşayan Annie Pettersson, evsizler için battaniye örme önerisini güzel amaçlı iyi bir düşünce olarak gördüğü için harekete geçtiğini söylüyor.

Yetişkinler Okulu’na giden 10 kişiyi bir araya getirerek örgü kursu düzenlediğini söyleyen Pettersson, grubunun 15 santimetre eninde ve boyunda 2 bin büyükanne karesi örmeyi başardığını belirtiyor.

ÖRGÜ SİYASİ TARTIŞMALARA YOL AÇTI

Pettersson, örgünün zaman zaman siyasi tartışmalara yol açtığını ve katılımcılardan bazılarının neden evsiz insanların olduğunu sorguladığını ve sorunun çözülmesi için önerilerde bulunduklarını söyledikten sonra gruplarının içinde 7 yaşındaki çocuklardan 90 yaşlarındakilere kadar her yaştan insanın yer aldığına dikkat çekiyor.

Kilise, esnaf ve yöre halkı da yün yumaklar alarak battaniyenin örülmesine katkıda bulunmuş. Daha sonra da oylama yaparak battaniyelerinin Göteborg’de evsizlere yardım eden kuruma bağışlanmasını kararlaştırmış.

IŞİD’DEN KURTULAN MÜLTECİLERE DE GÖNDERİLECEK

Hedeflediklerinin üzerinde battaniye ördükleri için battaniyelerin bir kısmını Romanya’daki kimsesizler yurdunda kalan çocuklara ve IŞİD’in katliamlarından kurtulan Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ndeki kamplarda kalan ilticacılara göndereceklerini söyleyen Pettersson, “Biz bunun Guinness’in Rekorlar Kitabı’na girmesini isterdik. Ama oraya birkaç bin kron ödeyeceğimize onun yerine yumak almayı daha yaralı bulduk” diyor. 

ÖNCEKİ HABER

'Caretta caretta'ların yaşam alanına saygı' kampanyası

SONRAKİ HABER

YouTube tehlikeli şakalar içeren videoları yasakladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa