20 Ağustos 2017 14:53

'Caretta caretta'ların yaşam alanına saygı' kampanyası

Caretta caretta'ların yaşam alanı olan Orak Adası'nın tekne turu ve kişisel turizme kapatılması için imza kampanyası başlatıldı.

'Caretta caretta'ların yaşam alanına saygı' kampanyası

Paylaş

Bodrum'daki Orak Adası'nın Caretta caretta türü kaplumbağaların yaşam alanı olması nedeniyle tekne turuna ve kişisel turizme kapatılması için internette imza kampanyası başlatıldı. Kampanya için yaklaşık 28 bin imza toplandı.

Bodrum'a 12 mil uzaklıktaki Orak Adası'na, ilçeden bindikleri teknelerle günübirlik tura çıkan tatilci ve turistlerle Caretta caretta'lar arasında yaşananlar hayvanseverleri harekete geçirdi. Deniz kaplumbağalarının yaşam alanlarına girildiği için insanlara saldırdığını söyleyen hayvanseverler, Orak Adası'nın tekne turu ve kişisel turizme kapatılması için internetteki change.org.tr adresinde imza kampanyası başlattı.

İmza kampanyasını başlatan üyelerden Melek B., "Bodrum Orak Adası'nda Caretta carettalar'ın  denize giren kişilere saldırdığıyla ilgili haber yapılmıştı. Caretta carettalar'ın yaşam alanlarına giren insanlara saldırması oldukça doğal. O yüzden Orak Adası'nda tekne turu ve kişisel olarak denize girilmesi yasaklansın ve Caretta carettalar doğal alanlarında yaşasın. Kimin özel alanına saldırı olur ise o hayvan veya kişi saldırgan olur. Hayvanların özel yaşam alanlarına saygı duyalım. İlgili kurumların gereğini yapmasını rica ediyorum" dedi.

Kampanyaya destek olan üyeler ise şu yorumları paylaştı:

"Ne yapıyorsak insanlar olarak biz sebep oluyoruz bunlara. Bir mağdur olarak imzalıyorum ve carettaların rahat bırakılmasını diliyorum", "Carettaların yaşam alanına tecavüz etmeyelim", "Haydi destekleyelim", "Nesli tükenmekte olan hayvanlara zarar ve doğayı insanlar fazlasıyla kirletiyor",  "Doğal hayatı ve hayvanları koruma", "İmzalıyorum çünkü carettalarda bir canlı ve onların yaşam alanlarına saygı duymak zorundayız", "Tekne turları yasaklansın", "Haklı talep", "Canlıların doğal yaşam alanlarının korunması gerekiyor. Torunlarımız da bizim gibi yaşayıp görebilsin."

Şimdiye kadar yaklaşık 28 bin kişinin destek verdiği kampanya kapsamında toplanması hedeflenen 35 bin imzanın Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Bodrum Belediyesi'ne ulaştırılacağı belirtildi. (Muğla/DHA)

ÖNCEKİ HABER

Suriye sınırında bayram izdihamı

SONRAKİ HABER

Sivas'ta yolcu otobüsü devrildi: 10 yaralı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa