20 Ağustos 2017 04:40

Tutuklu gazetecilere Avrupa Yazarlar Birliği'nden destek

Avrupa Yazarlar Birliği, Türkiye’de tutuklu bulunan ve baskı altındaki yazar ve gazetecilerle dayanışmayı güçlendireceklerini söyledi. 

Tutuklu gazetecilere Avrupa Yazarlar Birliği'nden destek

Paylaş

Murat KUSEYRİ
Stockholm

Türkiye’de tutuklu bulunan gazetecilere dünyanın çeşitli ülkelerinden destekler gelmeye devam ediyor. Gazetemize açıklamalarda bulunan Avrupa Yazarlar Birliği Başkanı Gunnar Ardelius, Türkiye’de tutuklu ve baskı altındaki yazar ve gazetecilerle dayanışmayı güçlendireceklerini söyledi. 

Türkiye’deki gelişmelerin giderek daha kaygı verici bir hal almaya başladığını söyleyen Ardelius, “Geçtiğimiz yıl yazar ve basın örgütleri olarak Stockholm’deki Türkiye Büyükelçiliği önünde yaptığımız eylemde basın ve ifade özgürlüğü ihlallerinin son bulmasını talep etmiştik. Ancak aradan geçen sürede olumlu bir gelişme olmadığını, hükümetin muhalefeti sindirmek ve korkutmak için baskıları arttığını gözlemliyoruz” dedi. 

‘AKP HÜKÜMETİ BASKI İÇİN  INTERPOL’U KULLANIYOR’

AKP Hükümetinin Türkiye’deki muhalefet ve medya kuruluşlarına baskı kurmakla yetinmeyip yurt dışında da eleştirel sesleri susturmaya çalıştığını ve bu amaçla Interpol’u kullandığına dikkat çeken Ardelius, “Bundan dolayı Avrupa ülkelerinin Türkiye’nin muhalifleri iade talebini kabul etmemesi gerekir. Konuyu önümüzdeki günlerde toplanacak olan yönetim kurulunda ele alıp tartışacağız. Sınır Tanımayan Gazeteciler ve diğer örgütlerle birlikte girişimde bulunmamız daha etkili olur” şeklinde konuştu.

Türkiye talep ettiği için İspanya’nın Yazar Hamza Yalçın’ı tutuklamasını eleştiren Ardelius, “Biz serbest bırakılması için girişimlerde bulunuyoruz. Bir an önce serbest bırakılmasını umuyoruz” dedi.

EYLÜLDE DAYANIŞMA EYLEMİ YAPILACAK

Ardelius, baskı altında bulunan yazar ve gazetecilerle dayanışmanın Avrupa Yazarlar Birliğinin öncelikleri arasında bulunduğunu söyledikten sonra, Türkiye’de tutuklu gazeteci ve yazarlarla dayanışmayı güçlendireceklerini ve bu amaçla gelecek ay yapılması planlanan gösteride yazarlar olarak yer alacaklarını ifade etti. 

Öte yandan önümüzdeki ayın sonlarında düzenlenecek olan Göteborg Kitap Fuarına yabancı düşmanı ve ırkçı “Nya Tider” adlı derginin katılmasına izin verilmesi tartışmasına ilişkin de konuşan Ardelius, “Biz İsveç Yazarlar Birliği olarak fuara katılacağız. Ama aynı zamanda fuarı boykot eden üyelerimiz de var. Onların bu tutumlarına saygı duyuyoruz. Onlarla dayanışma içinde olacağız” dedi.

ÖNCEKİ HABER

DİSK/Gıda-İş ve Tüm Köy Sen: Fındık 15 liradan alınsın

SONRAKİ HABER

İspanya'da erken genel seçime gidilecek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa