19 Ağustos 2017 18:00

Beğendik Market işçileri: Birlikte hareket edersek kazanırız

İflasını açıklayan Beğendik marketler zinciri çalışanları hak kayıpları yaşamamak için birlik olmak gerektiğini söylüyor.

Beğendik Market işçileri: Birlikte hareket edersek kazanırız

Paylaş

Okan ÖNDER
Kayseri

Beğendik marketler zinciri iflasını açıklarken, market çalışanları ise endişeli. Süreçten haberi olmadığını söyleyen işçilerin en büyük endişesi tazminatlarını ve son ayın ücretini alıp alamayacakları. İşçiler, haklarına sahip çıkmak için birlik olmaktan başka çarelerinin olmadığını söyledi.

“Beğendik iflas ettiğini açıkladı, bir bilginiz var mı?” sorusunu yönelttiğimiz kuruyemiş ve pasta reyonunda çalışan bir kadın işçi, “Bayram sonrası açıklayacaklarını düşünüyorduk. Umarım maaşımızı ve tazminatımızı alabiliriz. Bu bizim için çok erken oldu. Şimdi bayram öncesi biz ne yapacağız” dedi.

Aynı soruyu kasada çalışan bir başka kadın işçiye sorduğumuzda şu yanıtı aldık: “7.5 yıldır çalışıyorum. Umarım son maaşımı ve tazminatımı alabilirim. Ben şimdi eşime ve çocuklarıma nasıl açıklayacağım? Bu iflas bizim hayatımızı çok kötü etkileyecek. İşsiz kalacağız, bayram öncesi bizi bozguna uğratmış oldular. Bayramı bayram tadında geçiremeyeceğiz.”

‘BERABER HAREKET ETMELİYİZ’

“Kayyım tarafından nasıl yönetildi ve çalışma şartlarınız nasıldı?” diye sorduğumuz başka bir kadın işçi ise “Zaten uzun zamandır çalışma saatlerimiz değişmişti. Çok fazla çalışıyorduk. Personel çıkarmışlardı. Az işçiyle çok iş yapıyorduk. Ben hem kasiyerlik hem de reyonlara ürün diziyor ve yerleştiriyordum. Maaşları daha önce ayın ilk haftasında alıyorduk. Fakat kayyım atandığından beri bu ay daha maaş alamadık. Hep gecikiyor. Zaten asgari ücret maaş alıyoruz. Zamanında alamayınca daha da kötü oluyordu” diye konuştu. Daha yani ev kredisi çektiğini anlatan işçi, “Şimdi nasıl ödeyeceğim” diye endişesini dile getirdi. Birlik olmaktan başka çarelerinin olmadığını anlatan işçi, “Ancak beraber hareket edersek kazanım elde edebiliriz” dedi. (Kayseri/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Ertuğrul Özkök’ten Cem Küçük’e yanıt: Favori komedyenim

SONRAKİ HABER

Seramik fabrikasında ücretlerini alamayan işçiler eylem yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa