19 Ağustos 2017 11:51

Êzidî baba, çocuğunu alabilmek için DNA sonucunu bekliyor

İnsan kaçakçılarına fidye ödeyerek çocuğunu IŞİD'den kurtaran Êzidî baba Kasım Ajo, 6 yaşındaki çocuğu Lazım'ı alabilmek için DNA sonucu bekliyor.

Êzidî baba, çocuğunu alabilmek için DNA sonucunu bekliyor

Paylaş

Êzidî baba, 3 yıl sonra IŞİD'in elinden kurtardığı 6 yaşındaki oğlu Lazım Ajo'yu alabilmek için DNA testi sonucunu bekliyor.

IŞİD'in 2014 yılında Irak'ın Şengal kentine saldırırken Êzidî annesi ile 3 kardeşiyle kaçırılan 6 yaşındaki Lazım Ajo, insan kaçakçıları tarafından Türkiye'ye sokuldu. İnsan kaçakçıları Lazım Ajo'yu 3 yıl sonra 8 bin dolar karşılığında Türkiye'ye babasına teslim etti. Kasım Ajo, Irak'a götürmek istediği Lazım Ajo'nun oğlu olduğunu ispatlayamayınca Habur Sınır Kapısı'ndan geçişine izin verilmedi. Şırnak Sosyal Palitikalar il Müdürlüğü Sevgi Evlerine teslim edilen çocuk ile Kasım Ajo'dan alınan kan örneklerinin DNA incelemesinin sonucu 2 aydır gelmedi.

Irak'ın kuzeyinde bulunan Şengal'e 2014 yılında saldıran IŞİD çeteleri, Koço Köyü'nde oturan anne Wetha Ajo, çocukları o tarihte 14 yaşındaki Selam, 5 yaşındaki Hazım, 7 yaşındaki Basım ve 3 yaşındaki Lazım Ajo'yu kaçırdı. Evde olmadıkları için baba Kasım ve oğlu Ali Ajo ise, kaçırılmaktan kurtuldu. Önce Irak'ın Telefer kentine ardından Suriye'nin Rakka kentine götürülen Ajo ailesinin fertlerinden haber alamayan baba Kasım Ajo, son olarak insan kaçakçıları aracılığı ile kaçırıldığı oğlu Lazım'ın izine Suriye'de ulaştı. IŞİD mensuplarının kaçırdığı kişileri para karşılığı kaçırıp ailelerine kavuşturan insan kaçakçıları ile temas kuran Kasım Ajo, oğlu Lazım'ın kaçakçılar tarafından Suriye sınırından Türkiye'ye geçirildiğini öğrence Türkiye'e geldi. İnsan kaçakçılarına 8 bin dolar para ödeyip oğlunu alan baba Kasım Ajo oğlu ile birlikte 18 Haziran'da Şırnak'ın Silopi İlçesi yakınlarında bulunan Habur Sınır Kapısı'na gitti.

OĞLU OLDUĞUNU İSPATLAYAMADI

Habur Sınır Kapısı'ndan Irak'ın Duhok kentinde bulunan yakınlarının yanına gitmek isteyen baba Kasım Ajo, oğlu Lazım'ın kimliğinin bulunmaması ve IŞİD'den gördüğü zulum nedeniyle konuşamayınca yasal prosedüre göre götüremeyeceğini öğrenince bir kez daha yıkıldı. Lazım Ajo, prosedür uyarınca babasından alınıp Şırnak Sosyal Politikalar il Müdürlüğünün sevgi evlerine yerleştirildi. Hakkında soruşturma açılan baba, oğlunun yerini öğrendikten sonra 25 Haziran'da Silopi Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurarak kimlik tespiti için kan örneği verdi. Şırnak Sulh ceza Hakimliği, baba Kasım Ajo ve oğlundan alınan kan testlerini DNA tespiti için Diyarbakır Adli Tıp Kuruluna gönderdi.

IŞİD tarafından kaçırılan eşi ve diğer 3 çocuğunun yaşayıp yaşadığını bilmediğini, kaçakçılar aracılığı ile ile küçük oğluna kavuştuğunu söyleyen Kasım Ajo, şöyle dedi:

"Yaşadığımız bu travmanın bir an evvel sonuçlanması için Türkiye'nin yetkililerinden yardım bekliyoruz. Büyük uğraştan sonra bir oğluma kavuştum. 3 yıldır gördüğü esaret koşulları nedeniyle beni tanıyamadı. Kimliği olmadığı için sınır kapasından benden aldılar. DNA testi sonucunun bir an önce açıklanmasını istiyorum."

ÊZİDÎ HDP'Lİ VEKİL SORU ÖNERGESİ VERECEK

Kendisi de Êzidî olan HDP Mardin Milletvekili Ali Atalan, konunun kendilerine iletilmesinden sonra Şırnak Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ve savcılık ile görüştüğünü söyledi. Atalan, şöyle dedi:

"60 gün geçti. DNA testi hızlıca sonuçlandırılması gerekirken dosya önce yanlışlıkla Diyarbakır'a gönderiliriyor, sonra da bir yetki karmaşası nedeniyle dosya yeniden Silopi'ye iade edilmiş. Böyle bir travma yaşayan bir çocuk ve ailenin durumunun göz önüne alınarak bu sorunun ivedilikle çözülmesi ve çocuğun ailesine kavuşturulması için adımların atılması gerekiyor. Konuyu Meclis'e soru önergesi olarak gündeme getireceğim." (DHA)

ÖNCEKİ HABER

Fethiye'de sahillerin halka geri verilmesi istendi

SONRAKİ HABER

Sosyal medyada yayılan #10YearChallenge hareketi tartışma yarattı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa