18 Ağustos 2017 16:06
Son Düzenlenme Tarihi: 18 Ağustos 2017 16:16

Hak savunucusu Üstün, Beşiktaş taraftarıyla aynı koğuşta

Hak savunucusu İlknur Üstün’ü ziyaret eden Nazlıaka, Üstün’ün pankart açtıkları için tutuklanan taraftarlarla aynı koğuşta kaldığını söyledi.

Hak savunucusu Üstün, Beşiktaş taraftarıyla aynı koğuşta

Paylaş

Hak savunucusu İlknur Üstün’ü Sincan’da ziyaret eden Ankara Bağımsız Milletvekili Aylin Nazlıaka, Üstün'ün Nuriye ve Semih için pankart açan taraftarlarla aynı koğuşa konulduğu bilgisini paylaştı. İlknur Üstün ise Nazlıaka aracılığıyla yolladığı mesajında,  “Dayanışma bana çok büyük bir güç veriyor. Yanlışın biran önce sonlandırılmasını ve en kısa zamanda sevdiklerimi kucaklamayı umut ediyorum” dedi. 

‘BU YAŞANANLAR NORMAL DEĞİL’

Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka hak savunucusu İlknur Üstün’ü tutuklu bulunduğu Sincan Cezaevi’nde ziyaret etti. Ziyaret sonrasında Üstün, Nazlıaka aracılığıyla dışardakilere mesaj yolladı. Üstün mesajında “Bu yaşanan normal değil. Normal kabul etmek yaşananları meşrulaştırmaktır. Asla normal kabul etmeyeceğim. Ben zihnen ve ruhen iyiyim. İyi olmak için de elimden gelen her şeyi yapacağım” dedi. Hayatının kadın haklarını savunmakla geçtiğine dikkat çeken Üstün, “kadınların eşitlik ve özgürlük mücadelesi ile geçti. Bu ülkedeki birçok kadın örgütü ile ve her yerden (Meclis'ten, belediyelerden, mahallelerden) kadınlar ile birlikte... Kadın hakları ve insan hakları savunusu her birey için hayatidir. İnsan hakları tesisinin en büyük güvencesidir. Adaletin herkes için var olabilmesinin de koşuludur” diye altını çizdi. Kendisine yapılan yanlıştan biran önce vazgeçilmesini isteyen Üstün, “Meşruiyetini haklılığından, gücünü dayanışmasından alan bir mücadelenin içinden biri olarak bunun en güzel örneğini şimdi, burada kişisel olarak da yaşıyorum. Tüm bu dayanışma bana çok büyük bir güç veriyor. Bu yanlışın bir an önce sonlandırılmasını ve en kısa zamanda sevdiklerimi kucaklamayı umut ediyorum” diye kendisiyle gösterilen dayanışmadan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. 

TARAFTARLARLA BERABER

Üstün'le yaptığı görüşme sonrasında değerlendirmelerde bulunan Nazlıaka ise “İlknur Üstün’ü oldukça moralli buldum. Bol bol kitap okuyormuş. 'Okumak beni özgürleştiriyor' diyor. Maçta ‘Nuriye ve Semih Yaşasın!’ diye pankart açtıkları için tutuklanan Beşiktaşlılar da onların koğuşuna konulmuş; koğuşta 7 kişi olmuşlar. İlknur 22 Temmuz’dan bu yana tutuklu; onu kiriminalize etmeye çalışanların amacı ne bilmiyorum ama ben kendisini yıllardır kadın hakları mücadelesinden tanırım. Neredeyse gitmediği köy, görmediği kasaba yoktur. Ülkenin tüm kadınlarının derdini dert etmiş birisidir. Birileri ona suçlu kıyafeti giydirmeye çalışıyor ama bu giysi İlknur’a uymaz” diye konuştu. Nazlıaka, Üstün'e yönelik yanlış bir algı yaratılmaya çalışıldığını ifade ederek, “Bölücülüğü hak savunuculuğu gibi yutturmaya çalışanlar beni karşılarında bulur. Tıpkı İlknur’dan terörist yaratmaya çalışanların karşısında bulacağı gibi”dedi.(Ankara/ EVRENSEL) 
 

ÖNCEKİ HABER

Ayvalık’ta adalet forumu yapıldı

SONRAKİ HABER

Sudan’da eylemler sürüyor: Eczacılar başkentte greve başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa