21 Temmuz 2012 12:36

MMO: Hızlı tren projeleri derhal durdurulmalı

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryollarının (TCDD) özelleştirilmesi konusunun tartışılmaya başlamasının ardından Makine Mühendisleri Odası (MMO), ulaşımdaki gerçekleri ve özelleştirme hazırlıklarının perde arkasını, 22 Temmuz 2004'te meydana gelen ve 41 kişinin yaşamını yitirdiği Pamukova hızlı tren faciasının 8. yılında hazırladığ

MMO: Hızlı tren projeleri derhal durdurulmalı
Paylaş

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryollarının (TCDD) özelleştirilmesi konusunun tartışılmaya başlamasının ardından Makine Mühendisleri Odası (MMO), ulaşımdaki gerçekleri ve özelleştirme hazırlıklarının perde arkasını, 22 Temmuz 2004'te meydana gelen ve 41 kişinin yaşamını yitirdiği Pamukova hızlı tren faciasının 8. yılında hazırladığı raporda duyurdu.

ÖZELLEŞTİRME SIRASI DEMİRYOLLARINDA

TCDD’nin özelleştirilmesi konusuna da dikkat çekilen rapora göre süreç aceleci kararlarla tamamlanmak üzere. Alt yapı çalışmaları tamamlanan 655 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin kabulüyle özel şirketlere teslimi ve TCDD’nin tasfiyesi amaçlanmakta.

Rapora ilişkin görüşlerini açıklayan MMO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ekber Çakar, ciddi bir 'Ulaştırma Ana Planı' hazırlanması gerektiğini ve uzun, orta ve kısa vadeli stratejiler hazırlanması gerektiğini belirtti. Bu planların ayrı ayrı demiryolu, denizyolu, havayolu ve karayolu için 'Ana Plan' oluşturulması gerektiğine vurgu yapan Çakar, bu ulaşım türlerinin tek bir taşıma zinciri oluşturularak entegre edilmesi gerektiğini ifade etti.

'HIZLI TRENLER DURDURULMALI'

Ali Ekber Çakar, yeni altyapı ve yüksek standartlı yeni hat yapımına dayanmayan hızlı/hızlandırılmış tren projelerinin derhal durdurulması gerektiğini, onun yerine gerekli olan altyapı, bakım, yenileme çalışmaları eşliğinde, eski hatlarda “sürat demiryolu” projelerinin gerçekleştirilmesi gerektiğine dikkat çekti. Ulaşım sektöründe petrol bağımlılığının azaltılmasının yolunu birim enerji tüketiminin daha düşük olduğu deniz ve demiryolu olarak gösteren Çakar, demiryoluna göre 2, hızlı su yoluna göre 3 kat daha fazla enerji tüketimine sebep olan karayolu yatırımlarının durdurulmasını istedi. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Tartan, Ağar’a kayıpları sordun mu?

SONRAKİ HABER

Şakran'da mahkumlara su işkencesi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...