Bakan Albayrak: 'FETÖ'cüleri gördüğüm yerde boğazlarım

Bakan Albayrak, MEB'in yurt dışına burslu olarak gönderdiği öğrencilerin katılımıyla yapılan toplantıda 'FETÖ'nün faaliyetlerine değindi.

18 Ağustos 2017 14:29
Son Düzenlenme Tarihi: 18 Ağustos 2017 15:27
Paylaş

Berat Albayrak, Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen '2023 Vizonu Doğrultusunda Türkiye'nin Yetişmiş İnsan Gücü' konulu 'Ülke-Bölge, Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi Çalışmaları Değerlendirme Toplantısı'na katıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın yurt dışına burslu olarak gönderdiği öğrencilerin katılımıyla gerçekleşen toplantıların 5'inci ve son gününde Bakan Albayrak kapanış konuşmasını yaptı. Albayrak, Türkiye'nin, bölgenin ve dünyanın, önemli günlerden geçtiğini söyledi. Albayrak, "Dün Barselona, birkaç hafta önce Paris, Londra, Türkiye, Amerika'da neler oluyor görüyoruz. 21. yüzyıl, birçok sosyal bilimcinin teşhis ve tespitinden öte çok hızlı, travmatik yarılmalara gebe bir süreçle başladı. 15 yıl önce dünya ekosistemi hangi noktadaydı bugün nasıl ? Her çatışmanın ve yaşanan kavganın arkasında bazı duygusal (ekonomik)  sebepler oluyor. İşte Ortadoğu'yu görüyoruz, arkasında farklı sebepleri olan krizlerle karşı karşıyayız" dedi.  

'GÜÇ VE ZENGİNLİK BATI'DAN DOĞU'YA KAYIYOR'

Bugün dünyada büyük bir güç ve zenginlik kaymasının yaşandığını iddia eden Bakan Albayrak, bu kaymanın 500 yıldır ekosistemi elinde tutan Batı medeniyetinden yavaş yavaş Doğu'ya doğru olduğu değerlendirmesinde bulundu.

'ÇOK FARKLI KRİZLERE GEBE BİR RESİM GÖRECEĞİZ'

Geçen Mayıs ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla düzenlenen Çin gezisini hatırlatan Bakan Albayrak burada yapılan 'Uluslararası İşbirliği İçin Kuşak ve Yol Forumu"nun önemine değindi.

Kuşak ve Yol Projesiyle çok büyük bir kırılma yaşandığını ve yaşanacağını söyleyen Albayrak, "Bugün Pekin'den Londra'ya kadar müthiş bir 'network' var. Dünya nüfusunun 3'te 2'si dünya ekonomisinin yarısından fazlası bu 'network'un içinde. Artık gemiyle Pekin'den bir buçuk ayda giden bir ürün hızlı trenle iki haftadan daha kısa bir sürede daha hızlı ve daha ucuz bir network'un içine giriyor. Pazar, büyüme, istihdam, tüketim Asya'da. Böyle bir network böyle bir resimle karşı karşıya bırakıyorsa dünya ticaretini önümüzde çok farklı krizlere gebe bir resim göreceğiz demektir. Şahsi kanaatim, önümüzdeki 10 yıl içerisinde çok büyük ekonomik çarpışma ile karşı karşıyayız. Bu, siyasi bir çarpışma ve çatışmayı peşinden askeri çatışma ve çarpışmayı doğurur mu? İnşallah doğurmaz" ifadelerini kullandı. 

'ANASINA BABASINA İHANET EDECEK İNSANLAR ÇIKTI'

Berat Albayrak, konuşmasında 15 Temmuz FETÖ darbe girişimine de değindi. Tarihin gördüğü en büyük ihanet şebekesinin FETÖ terör örgütü olduğunu kaydeden Albayrak, "Beyinleri öyle yıkanmış bir ihanet şebekesi ki kendi her kutsalına, ülkesine, milletine, vatandaşına kardeşine, anasına babasına ihanet edecek insanlar çıktı buradan" diye konuştu.

'YERİNİZDE OLSAM BEN ZOR SABREDERDİM'

"Bu ihanet çetesi şu an itibariyle dünyanın dört bir yerinde bu ülkeyi, bu milleti, bu dini karalamak, ihanet etmek için iğrenç bir 'diaspora network'u ile her gün zehirini ve ihanetini akıtıyor" diyen Bakan Albayrak, şunları söyledi: "Gittiğiniz ülkelerde görüyorsunuzdur. Vallahi yerinizde olsam ben zor sabrederdim. Gördügüm yerde boğazlarım yani... Kaçaklar, hainler... Ama o kadar içselleştirmişler ki çok normal bir şekilde yaşıyorlar. Sabırlı olmak da lazım gördüğün yerde boğmamak için... Beyinler öyle bir yıkanmış ki sözde inandıkları kutsal davada ne idüğü belirsiz bir ihanet şebekesi ve onun başındaki terörist başıyla kendilerini kandırmaya devam ediyorlar. Ömrünü bir şeye vakfetmişsin ama bir bakmışsın ki bu örgüt çökmüş. Bunun yalan olduğunu söylesen inkar etmen lazım. Öyle bir yola adadın ki kendini ülkene ihanet ettin. Bunun boş olduğunu ortaya çıkması şerefli bir insanın intiharını doğurur. Ama bunlarda o da yok. Öyle bir beyin yıkanması var."

Konuşmasının son bölümünde yurt dışında eğitim gören öğrencilere tavsiyelerde bulunan Bakan Albayrak onlara büyük sorumluluklar düştüğünü ifade etti. Albayrak, "İlim neredeyse en güzelini en doğrusunu öğrenip alıp, kendi kabımızda, ruhumuzda yoğuracağız. Yine bu ülkeye hizmet ederek, nesiller yetiştirerek sahip olduğumuz tüm imkanları bu ülkenin bekası için kullanmak durumundayız" şeklinde konuştu. (İstanbul/DHA) 

ÖNCEKİ HABER

Dede, oğlu ve torunu uyuşturucudan gözaltında

SONRAKİ HABER

Çanak anten tamir eden işçi çatıdan düştü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa