18 Ağustos 2017 12:55

CHP Milletvekili Gürer: Tarım işçileri ölüme gidiyor

Son 3 ayda 22 tarım işçinin trafik kazalarında öldüğünü belirten CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer hükümeti önlem almaya çağırdı.

CHP Milletvekili Gürer: Tarım işçileri ölüme gidiyor

Paylaş

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, son 3 ayda 22 tarım işçinin trafik kazalarında öldüğünü belirterek hükümeti önlem almaya çağırdı.

CHP Niğde Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer, mevsimlik tarım işçilerinin artık trafik kazaları ve ölümlerle değil sorunlarının çözümüyle gündeme gelmesi gerektiğini söyledi.

Her yaz döneminde onlarca tarım işçisinin trafik kazalarında hayatını kaybettiğini belirten Ömer Fethi Gürer son olarak Sakarya’nın Hendek ilçesinde fındık işçilerini taşıyan traktörün devrilmesi sonucu 7 kişinin öldüğünü ve ilk belirlemelere göre 20 kişinin de yaralandığını söyledi.

ÖLÜMLERİN ARDI ARKASI KESİLMİYOR

Sakarya’da meydana gelen trafik kazasıyla birlikte son 3 ay içinde meydana gelen 7 ayrı trafik kazasında 22 tarım işçisinin öldüğünü ve 76 tarım işçisinin yaralandığını hatırlatan Ömer Fethi Gürer, “Her hasat döneminde tarım işçilerinin trafik kazalarında yaşamlarını yitirmesi olağan gibi görünmeye başladı. Pamuk, fındık, patates gibi ürünlerin hasadı için iller arası yolculuk yapan binlerce işçi var. Halâ traktör ve kamyon kasalarında ya da minibüslerde deyim yerindeyse istiflenerek yolculuk yapıyorlar. Hasat için gittikleri illerde olumsuz koşullarda, çadırlarda yaşıyorlar. Tarım işçilerinin ekmek parası için sürdürdükleri bu tehlikeli yolculukların artık daha güvenli hale getirilmesi, gittikleri illerdeki yaşam koşullarının da daha yaşanabilir seviyeye ulaştırılması gerekiyor” dedi.

Gürer, mevsimlik tarım işçilerinin sorunlarının araştırılması için 6 Şubat 2016’da TBMM’ye Meclis Araştırma Önergesi verdiğini de hatırlattı. Gürer, sosyal güvenlikten mahrum ve uygun olmayan koşullarda yaşam mücadelesi veren tarım işçilerinin sorunlarının irdelenmesi için verdiği Meclis Araştırma önergesinde, ekmek parası için zorlu mücadeleye giren tarım işçilerinin sorunlarının belirlenip yapılacak yasal düzenlemeler ile Meclis gündemine alınmasını istediğini vurguladı. Gürer, yaklaşık 1.5 yıl önce verdiği meclis araştırma önergesinde mevsimlik işçilerin tüzel kişiliğe kavuşturularak güvenliksiz çalışmalarının önüne geçilip giderilip sorunlarının bertaraf edilmesi için çalışmalar yapılmasını istediğini kaydetti.

600 BİN TARIM İŞÇİSİ VAR

Ömer Fethi Gürer, resmi kayıtlara göre Türkiye’de 2014 yılında 152 bin, 2015 yılında 167 bin ve 2016 yılında ise 155 bin mevsimlik tarım işçisinin olduğunun açıklandığını ancak kayıt dışı ve mülteciler ile aileleriyle birlikte bu rakamın 600 bin kişiyi bulduğunu söyledi.

Hasat dönemlerinde aileleriyle başka illere giden mevsimlik tarım işçilerinin çocuklarının da eğitim açısından sorunlar yaşadığına işaret eden Ömer Fethi Gürer, “Aslına bakılırsa mevsimlik tarım işçilerinin durumu ülkemizin kanayan bir yarası haline gelmiştir. Tarla ya da çiftliklerde sosyal güvenlikten uzak, sağlık koşulları uygun olmayan alanlarda çalışan ve mesai tanımının dışında çalıştırılan mevsimlik tarım işçileri sadece trafik kazalarında değil, sorunlarının çözümüyle hatırlanmalıdır” diye konuştu.

Gürer, son 3 ay içinde ülkemizde tarım işçilerinin karıştığı 7 ayrı trafik kazasında 22 tarım işçisinin öldüğünü, 76 işçinin de yaralandığını ifade etti.

ACI TABLO: SON 3 AYDA MEYDANA GELEN KAZALAR

Ömer Fethi Gürer’in derlediği bilgileri göre son 3 ayda tarım işçilerinin karıştığı trafik kazaları şöyle:

18 AĞUSTOS: Sakarya'nın Hendek ilçesinde fındık işçilerini taşıyan traktörün devrilmesi sonucu ilk belirlemelere göre; 7 kişi öldü, 20 yaralı var.
9 TEMMUZ: Malatya’nın Yazıhan ilçesinde tarım işçilerin taşıyan traktörün devrilmesi sonucu 3 tarım işçisi hayatını kaybetti, 10 kişi yaralandı.
5 TEMMUZ: Konya’nın Ereğli ilçesinde tarım işçilerini taşıyan kamyonetin takla atması sonucu ilk belirlemelere 2 kadın işçi hayatını kaybetti, 7 kişi yaralandı.
28 HAZİRAN: Adana’nın Yumurtalık ilçesinde, tarım işçilerini taşıyan midibüsün otomobille çarpması sonucu bir kişi öldü, 11 kişi yaralandı.
21 HAZİRAN: Mersin’de tarım işçilerini taşıyan kamyonet, başka bir kazaya karıştığı için yolda park halinde bulunan tıra çarpıp, yan yattı. Kazada 3 kişi hayatını kaybetti, 5 kişi ise yaralandı.
19 HAZİRAN: Mardin’in Midyat İlçesi’nde tarım işçilerini taşıyan araç kaza yaptı. 4 işçi öldü 13 kişi yaralandı.
28 MAYIS: Kayseri-Sivas kara yolunun 22'nci kilometresindeki Sarımsaklı mevkiinde meydana gelen trafik kazasında, Yusuf Yerlikaya (44) yönetimindeki tarım işçilerini taşıyan 38 EZ 199 plakalı kamyonet, sürücünün direksiyon hâkimiyeti yitirmesi sonucu şarampole devrildi. Kazada 22 tarım işçisi yaralandı. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Vicdan ve Adalet Nöbeti'nin 4. günündü söz kadınlarda

SONRAKİ HABER

Celal Şengör: Elin dangalağına organ verip onu yaşatmanın anlamı yok

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa