18 Ağustos 2017 12:35

‘Terörün nedenleri konusunda yalan söyleyenler sorumludur!’

İspanya Marksist Leninist Komünist Partisi 'Barselona' açıklamasında terörü besleyen savaşlara ve hükümetlerin ikiyüzlü tutumuna tepki gösterdi.

‘Terörün nedenleri konusunda yalan söyleyenler sorumludur!’

Paylaş

İspanya Marksist Leninist Komünist Partisi (PCE-ml) Barselona’daki saldırıyla ilgili açıklama yayımladı. Akıl dışı saldırıda yaşamını yitirenler ve aileleriyle dayanışma içinde olunacağı belirtilen açıklamada, saldırının ardından burjuvazinin ‘teröre karşı birlik’ çağrıları yapmasına dikkat çekilerek, kendi antidemokratik pratikleri ve gelişmelerdeki sorumlulukları konusunda suskun kalan Avrupa hükümetlerinin demokratik değerleri koruma çağrısı yapmalarındaki iki yüzlü tutum eleştirildi. İspanya hükümetinin ve ordusunun da suç ortağı olduğu ve Ortadoğu ülkelerini istikrarsızlaştıran savaş ve saldırıların terörü beslediğine dikkat çekilen açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

AVRUPA HÜKÜMETLERİNİN İKİYÜZLÜLÜĞÜ

“Şu ana kadar Britanya, Fransa, Avrupa Birliği’nde masum yurttaşlara yönelik saldırılar bu ülkelerin hükümetler tarafından polisiye önlemlerin artırılması, demokratik özgürlüklerin kısıtlanması ve toplumun militaristleşmesi için kullanıldı: Bir sonraki proje ise Avrupa ordusunun kurulması, askeri harcamaların artırılması, NATO’nun güçlendirilmesi ve askeri operasyonlarının Avrupa kıtasının ötesine taşınması. Bunlar gibi tüm diğer planlar için terörizme karşı mücadele gerekçesi kullanılıyor.
Bu bildiriyi yazdığımız dakikalarda, İspanya hükümeti antiterörist alarm seviyesini yükseltmekten bahsediyordu. Fakat biliyorlar ki bu önlemlerin hiçbiri -bugün Barselona’da olduğu gibi 2004 yılında Madrid’de işe giden ya da sadece bir ağustos günü ailesiyle kentte dolaşanların başına geldiği gibi- emekçi halkın günlük yaşamının güvence altına almayacak.  
Biliyorlar ki bu tür vahşi ve ayrım yapmayan eylemler için çok büyük bir lojistik gerekmemektedir.”

TERÖRÜ BESLEYEN EMPERYALİST SALDIRILARDIR

“Tüm bunların üzerinde, biliyorlar ve susuyorlar ki, terörizm emperyalistlerin yarattığı istikrarsızlık ve savaşlardan beslenmektedir.
2011 yılında NATO güçleri (Bugün Podemos yöneticisi olan Atlantikçi José Julio Rodríguez o zaman İspanya ordusu güçlerine liderlik ediyordu) tarafından saldırılarak parçalanan Libya karşısında susuyorlar; halkının süper güçlerin dayattığı bir savaşın katastrofik sonuçlarına hâlâ katlanmak zorunda bırakıldığı Suriye; İspanyol silahlarının alıcısı ve cihatçıların destekçisi Suudi Arabistan’ın bombaladığı Yemen; NATO’cu Borbon krallığının (İspanya Krallığı) suç ortağı Amerikan dronlarının sürekli saldırarak sayısız sivili öldürdüğü Afganistan ve  fanatiklerin iddialarına gerekçe yaratan diğer terör merkezleri karşısında susuyorlar”

İSPANYA HALKI NEDEN HEDEF OLDU?

“Biliyorlar -ve yine susuyorlar- ki ülkemizin bu savaş dinamiğine aktif olarak katılması, NATO’ya bağlılığı, toprağımızdaki yabancı askeri üsler ve birliklerin varlığı, İspanya ordusunun Amerika ve Avrupa emperyalizminin politikaları tarafından karıştırılan Afganistan, Libya ve diğer çatışma bölgelerinin doğrudan içinde olması bizleri bu fanatiklerin hedefi haline getirmiştir, kentlerimizi, halklarımızı; emekçileri ve ailelerini terörizmin doğrudan hedeflerine haline dönüştürmüştür.  

YA SOSYALİZM YA BARBARLIK!

“Hayır; bu akıl dışı dinamik nedenleri ortadan kaldırılmadan sona ermeyecek. Bu nedenle, bugün emperyalizme ve onun savaşlarına karşı barış için, emekçilerin ve halkların kardeşliği için mücadele sözümüzü yineliyoruz.
Bu nedenle bugün, bir kez daha, halkımızı saran güvensizlik ve korkunun nedenleri konusunda yalan söyleyenleri sorumlu tutuyoruz.
Bu nedenle bugün, 2004’te ve yüzyıl önce de olduğu gibi, tekrar ediyoruz: adaletsizliğe, korkuya ve ölüme karşı: Ya sosyalizm ya barbarlık! (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

HDP: Barselona katliamını lanetliyoruz

SONRAKİ HABER

Avrupa’da binlerce öğrenci çevre için sokağa çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa